Güzellik

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınların yaşlarını gizlemek ya da yaşlanmaktan çok korkmak gibi özel bir durumlarının olduğu tüm dünyada bilinen bir gerçektir ki, uzmanlar neredeyse varlarını yoklarını bu konular üzerine harcamaktadırlar. Yaşlanma karşıtı kremler, kırışık önleyici maskeler vb. ürünler kadınların yıllara meydan okuma yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Özellikle 30’lu yaşlarına gelen bir kadının, hormonsal değişimleri ile yaşadığı kırışıklıklar kabus gibi olabilmektedir. 30’lu yaşlardan sonra vücutta yağ üretme hızı azaldığında, özellikle göz çevresindeki kırışıklıklardan çok çekinilmektedir. Cilt bakımına önem veren ve yaşlanma belirtilerini istemeyen kadınlar için 30’lu yaşlarda ciltlerine nasıl bir tedavi uygulamaları gerektiğini araştırdık.

CİLDİMİ NASIL TEMİZLEMELİYİM?

Öncelikle cilt tipinize uygun bir temizleme ürünü kullanmalısınız. Cil temizleme ürününüzü parmaklarınız yardımıyla yüzünüzde uygulamalısınız. Eğer cildiniz yağlı değilse, yağı çok fazla temizleyen toniklerden uzak kalmalısınız. Çünkü yaşlanma belirtilerinin kırışık ciltlerde daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

KREM KULLANMALI MIYIM?

Eğer yüzünüz için nemlendiren bir krem kullanmak istiyorsanız, sadece yüzünüzde kuru olan bölge için nemlendiren krem kullanmalısınız. Yağlı kremlerden uzak durmanız çok önemli. Çünkü yağlı ürünler yüzde siyah noka ve sivilce oluşumuna davetiye çıkarmaktadır.

GÜNLÜK OLARAK KULLANDIĞIM NEMLENDİRİCİ KREMLERİ NASIL SEÇMELİYİM?

Günlük olarak kullanılan kremlerde dikkat edilmesi gerekler sabah ve akşam olarak değişkenlik göstermektedir. Akşam kremleriniz A vitamini yüksek kremler yani yaşlanma karşıtı kremler olmalıdır. Sabah kullanacağınız kremler ise daha çok E ve C vitaminleri içeren kremlerden oluşmalıdır. Bunun yanısıra güneşin etkilerinden korunmak için koruyucu kremler de kullanmalısınız.

GÖZ ÇEVREM İÇİN KREM KULLANMAYA NE ZAMAN BAŞLANMALIYIM?

En fazla kırışıklığa rastlanan bölge göz çevresi olduğundan dolayı, göz çevresi kırışıklıklarını engellemek için 20’li yaşlardan itibaren kırışıklık karşıtı kremler kullanmanız gerekmektedir.

GÜNEŞLENME SÜREM NE KADAR OLMALI VE HANGİ SAATLER UYGUNDUR?

Güneşlenme süresi için bir saat yeterlidir. Güneşme saatleriniz yaz aylarında 9:30 ve 10:30 arasında olmalıdır. Güneşin dik açıyla geldiği öğle saatlerinde güneşlenmek cildiniz için sağlıklı değildir. Akşam ise 18:00’den sonrası uygundur.

30’LU YAŞLARDA CİLDİMİN İYİLİĞİ İÇİN NASIL BESLENMELİYİM?

Cilt için özel bir beslenme programı yoktur. Vücudunuzun iyiliği için hangi beslenme tarzı uygunsa o beslenme tarzı ile hareket etmeniz faydalıdır. Çünkü beslenme tarzınız bütün vücudunuzu etkilediği için, beslenme tarzınızdan cildiniz de etkilenmektedir. Şok diyet olarak adlandırılan, hızlı kilo verdiren beslenme programları uygulanmamalıdır. İşlenmiş yiyeceklerden, gazlı içeceklerden, hazır gıdalardan ve fazla çikolatadan uzak durulmalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenme tüm vücut için önemlidir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu