Eğitim & Kurs

Açık Öğretim Nedir ve Yararları Nelerdir?

Açık Öğretim Nedir ve Yararları Nelerdir? Açık Eğitim modeli 1990’larda ortaya çıkmıştır ve halen dünyanın birçok yerinde uygulanmakta ve geliştirilmektedir. Son yıllarda Açık Öğretim modeli gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır. İşte açık öğretim ile ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda..

Açık Öğretim Nedir ve Yararları Nelerdir? Açık Eğitim modelinde öğrencinin kampüse gelme zorunluluğu bulunmamakta, dersler bilgisayar ve TV aracılığıyla sanal ortamda işlenmektedir. Öğrenci istediği zaman dersleri tekrar tekrar izleyebilmektedir.

Açık Öğretim modeli esnektir ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir. Açık Öğretim modeli her türden öğrenci için uygundur. Açık Öğretim modeli hem öğretmen hem de öğrenci için çok faydalıdır. Açık Öğretim modeli uygun maliyetlidir. Açık Öğretim modeli ölçeklenebilirdir. Açık Öğretim modeli herkes için erişilebilirdir. Açık Öğretim modeli sürdürülebilirdir. Açık Öğretim modeli eşitlikçidir. Açık Öğretim modeli güçlendiricidir. Açık Öğretim modeli kapsayıcıdır. Açık Öğretim modeli duyarlıdır. Açık Öğretim modeli bazı vatandaşlar arasında ilgi alanı olmaktadır. Açık Öğretim modeli heyecan vericidir. Açık Eğitim modeli eğlencelidir.

Açık Öğretimin Önemi

Açık Öğretimde bulunan katılımcılar dünyanın herhangi bir yerinden öğretmene soru da sorabilmektedir. Yaklaşık 10 yıldır dünyanın bazı gelişmiş ülkelerinde uygulanmakta olan yeni bir öğrenme modeli olan açık öğretimin önemi, Açık Öğretim, hem esnek hem de kullanışlı bir öğrenme modelidir. Açık Öğretim modeli yaklaşık 10 yıldır dünyanın bazı gelişmiş ülkelerinde geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

Ülkemizde ise çok fazla uygulanmamaktadır. Vatandaşlarımızın eğitime erişimini artırmak, eğitim kalitesini yükseltmek ve eğitim maliyetini düşürmek için Açık Öğretimin ülkemizde geliştirilmesi ve uygulanması çok önemlidir. Açık Öğretimin en büyük avantajı çok esnek olmasıdır. Kendi hızınızda öğrenebilir ve dersleri istediğiniz zaman ve dünyanın herhangi bir yerinden alabilirsiniz. Açık Eğitimin birçok farklı ismi vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde açık öğrenme veya açık kaynak öğrenme olarak da bilinir. Avrupa’da ise e-öğrenme ya da sanal öğrenme olarak adlandırılmaktadır. Açık Eğitim sadece bilgisayar ve televizyon aracılığıyla öğrenme anlamına gelmez. Aynı zamanda sınıf gibi bir grup ortamında öğrenmeyi de içerir. Birçok Açık Eğitim sağlayıcısı vardır. Bazıları ücretsiz, bazıları ise ücretlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu