Hamilelik

Bebeğiniz Sizi Ne Zaman Duymaya Başlar?

 

Anne ve babaların en çok merak ettikleri konuların başında bebeğimiz bizi ne zaman duyar sorusu yer alır.

Bebekler Ne Zaman Duymaya Başlar?

Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda bebekler ne zaman duymaya başlar sorusuna cevap bulmaya çalışır. Gebeliğin sekizinci haftası ile birlikte bebeklerde kulak organı gelişimini tamamlar. Bu saatten sonra da aileler için bebeğin beni duyar mı sorusu sıklıkla merak edilir. Anne karnında bebeğin ses duyduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Öncelikle bebekler annenin bağırsak hareketlerinin sesini duyar. Daha sonra bebekler zihinsel gelişimi ile birlikte de dışarıdaki sesleri de ayırt etmeye başlar. Bu nedenle de gebelikte annenin ya da babanın sesine tepki veren pek çok örnek ortaya çıkar.

Anne karnında bebeğin duyduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle de uzmanlar tarafından anne karnındaki bebek ile konuşulması gerektiği belirtilir. Annenin bu süreçte yüksek sesli ve kendini geren tartışmalar içerisinde de bulunmaması tavsiye edilir. Özellikle de anne karnında bebeğin duyması on üçüncü hafta ile tam anlamı ile tamamlanır. Bu süreçten sonra bebek sesler arasındaki ayırt etmeyi de gerçekleştirir.

Anne Karnında Duyma Gerçekleşir

Bebeğin on üçüncü hastadan sonra tamamen seslerin farkında olması anne ve babaların da davranışlarını değiştirir. Çünkü bebek artık anne karnında olsa dahi bir ses duyduğunda o sese doğru bakmaya başlar. Bu nedenle de bebeğin etrafındaki kişiler sesler ile onunla iletişime geçebilir. Yapılan araştırmalara göre bebeğe anne karnında müzik dinletmek onun sakinleşmesi ve zihinsel gelişimi açısından son derece önemlidir. Bu nedenle de pek çok aile bebeğine müzik dinleterek onun sağlıklı bir gelişim geçirmesini destekler. Anne karnına dokunarak bebekle konuşmak ise bebeğin sakinleşmesini arttıran bir durum oluşturur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu