Sağlık

Bel Fıtığı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bel Fıtığı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Günümüzde birçok insanda bel fıtığı var ve şiddetli bel ağrıları çekmekteler. Bel fıtığını geçiren yöntemler ise merak konusu.

Bel Fıtığı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Bel fıtığı en çok görülen sıkıntılardan bir tanesidir. Sebep olduğu şiddetli bel ağrıları kişinin günlük işlerini yapamamasına sebep olur ve rutinini bozar. Bunun yanında sağlıklı insanların zorlanmadan yapabildiği bazı şeyleri çok sakınarak, dikkatli şekilde yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde en ufak bir zorlanma olması halinde ağrı şiddeti daha da artabilir ve bu iyice çekilmez bir duruma dönüşebilir.

Bel Fıtığı Neden Olur?

Bel fıtığı sebep olduğu büyük ağrı sebebiyle çoğu insanın korkulu rüyasıdır. Günü mahvedecek derecedeki acılara sebep olan bel fıtığının sebebi ise net olarak henüz belirlenebilmiş değildir. Ancak sebep olabilecek faktörlerin kalıtsal veya yapılan hareketler doğrultusunda olabileceği düşünülmekte. Bel fıtığına ileri yaşlardaki insanlarda daha sık rastlanmakta olup gençlerde de ortaya çıkabiliyor. Bu sebepten bel fıtığının sebebinin tam olarak yaşla bağlantılı olmadığı saptanabiliyor. Bel fıtığına sebep olduğu düşünülen başlıca faktörler ise yaşlanma ile birlikte disklerin ve disk dışındaki zarların dejenere olması, aşırı kilo yüzünden disklere binen yükün artması ve taşımanın diskleri yorması veya ağır bir yük kaldırma esnasında meydana gelen ani bir gerilimdir.  Genellikle kalça, bacak ve ayaklarda hissedilen ağrı ile kendini göstermekte olup bunlar haricinde de çeşitli belirtileri vardır.

Bel Fıtığı Nasıl Geçer?

Bel fıtığını geçirmek çoğu hastanın bir numaralı merak konusu durumunda. Cerrahi olan ve olmayan çeşitli yöntemler sayesinde bel fıtığı iyileştirilebiliyor veya en azından ağrısı dindirilebiliyor. Cerrahi operasyonlar sonucunda başarı olasılığı oldukça yüksek olmakla birlikte çoğu insan cerrahi olmayan yöntemlere de başvurmakta. Bunlardan bir tanesi haşhaş tohumudur. Eski zamanlardan bu yana kullanılan bu yöntemde haşhaş tohumunu günde iki defa tüketmeniz halinde ağrılarınız hafifleyecektir. Sarımsak bir diğer tedavi malzemesidir. Sabah 2-3 diş sarımsak tüketerek bel ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Fesleğen de bitkisel tedaviler arasındadır. Bir bardak suya birkaç fesleğen yaprağı atıp tüketerek ağrıları dindirebilirsiniz.

Siz de bel fıtığı nasıl geçer diye merak ediyorsanız yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu