Sağlık

Beslenme çantasına özenin çocuğunuzun dişleri çürümesin

Beslenme çantası

Diş sağlığı ihmale gelmez. Özellikle okul çağındaki çocukların bu anlamda beslenme alışkanlığı elde etmesi çok önemlidir. Çünkü süt dişlerinin yapıları normal dişlere oranla daha zayıftır. Asit içerikli tüketime dayanıklı değildir.
Okul çağındaki çocukların beslenme çantasında yer alması gerekenler, doğru oranda florür, kalsiyum ve fostor içermelidir.
Çocuğun okul hayatında sağlıklı bir beslenme programına ihtiyaç duyulmaktadır. Karbonhidrat ağırlıklı şekerli gıdalar dişlerin çürümesine yol açacatır. Öğünlerde tüketilen şekerli gıdalara göre öğün aralarında yenen şekerliler çok daha zarar vericidir. Nişasta, yapışkan gıdalar ve şeker içerikli besinler diş yüzeyine yapışarak çürük oluşumunu hızlandıracaktır.
Çocuğunuzun beslenmesinde mutlaka süt ve süt ürünlerine yer vermelisiniz. Hem diş çürümelerine karşı koruyucu olacak ve bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Peynir tüketimi çürük oluşumuna engel olacak en önemli gıdadır.
Meyve ve sebzeler ise hem düş çürümelerini engelleyecek hem de daha güçlü dişlere sahip olmasını sağlayacaktır. Sebze, meyvelerin doğranması halinde vitamin ve mineral kaybı olacağından beslenme çantasına tek parça halinde konması gerekmektedir.
Her çocuk çikolata ve şekerlemelere düşkündür. Abartmadan tüketmesine izin verebilirsiniz. Diş hasarlarını önlemek için şekerleme tüketiminden sonra mutlaka su içmesini sağlayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu