Güzellik

Cilt Bakım Rutininizi Bahara Hazırlamanın 3 Etkili Yolu

Cilt Bakım Rutininizi Bahara Hazırlamanın 3 Etkili Yolu! Baharın güneşi ve sıcakları kendini hissettirmeye başladığında, cildimiz de değişime ihtiyaç duyar.

Cilt Bakım Rutininizi Bahara Hazırlamanın 3 Etkili Yolu! Kışın soğuk ve kuru havası cildimizi kurutup mat bir görünüm oluştururken, şimdi baharın enerjisiyle canlanma zamanı geldi. Dermatologlar, cilt bakım rutinimizi daha sıcak havalara uyarlamanın önemini vurguluyor. Peki, dermatolog onaylı bu değişiklikleri nasıl yapabiliriz? İşte size, cilt bakım rutininizi bahara hazırlamanın 3 etkili yolu…

Eksfoliasyon Yapın

Soğuk havanın neden olduğu pul pul dökülmelerle birlikte, kuru cilde sahip olanlar genellikle kış aylarında bir eksfoliyatör kullanmaktan çekinirler. Ancak, hava ısındıkça ve nem arttıkça, asitler ve daha güçlü aktif bileşen formülleriyle daha iyi başa çıkabiliriz. Bahar, cildinizdeki donukluğu gidermek ve canlı bir cilt görünümü elde etmek için peeling yapmanın en iyi zamanıdır.

Fiziksel peeling (ölü deriyi temizleyen aşındırıcı parçacıklar) ile sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Dermatologlara göre, bahar cilt bakım rutininize hem kimyasal hem de fiziksel peeling uygulayabilirsiniz. Özellikle kimyasal peeling, hızla ölü deri hücrelerini uzaklaştırır, kollajen üretimini uyarır ve genç bir cilt elde etmek için harika bir ilk adımdır.

Ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Çok hızlı ve aşırı peeling, parlak bir ten yerine tahriş olmuş bir cilde neden olabilir. Dermatolog Joshua Zeichner, haftada en fazla iki kez peeling yapmayı önermektedir.

Hafif Bir Nemlendiriciye Geçin

Ağır kremler kuru kış cildinde iyi hissettirir, ancak sıcak havalarda yapışkan ve terli bir his bırakabilirler. Dermatolog Hadley King, “Soğuk ve kuru havalarda transepidermal su kaybını azaltmak için daha zengin ve ağır nemlendiriciler kullanmamız gerekebilir” diyor. Ancak sıcaklık ve nem arttıkça, bu ağır ürünlere ihtiyacımız olmayabilir ve yapışkan, yağlı bir his bırakabilirler. Daha hafif nemlendiriciler, nem tutma ve cildi yumuşatma özelliklerine sahip olduğundan daha iyi bir seçenektir.

Dr. King ve Dr. Zeichner, cilt bariyerini korurken hızla emilen jel bazlı bir formül kullanmanızı önerir.

SPF Korumasını Artırın

Güneş kremi kullanmayı asla atlamamalıyız, ancak kış aylarında herkesin güneş kremi kullanmadığını biliyoruz. Havalar ısındığına göre, gerçekten bunu yapmaya başlamanız önemlidir. Eğer güneş kremi kullanma alışkanlığına sahipseniz, miktarını artırmak isteyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu