Hamilelik

Gebeliğin İkinci Döneminde Yapılması Gereken Testler

Gebeliğin İkinci Döneminde Yapılması Gereken Testler Nelerdir? Annelerin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilmeleri ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için bazı testler yapılmaktadır. Peki testler nelerdir ve önemi nedir? İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar yazımızda..

Gebeliğin İkinci Döneminde Yapılması Gereken Testler Nelerdir? Kadınların sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesi için mutlaka gebelik öncesi ve gebelik esnası testleri uygulanır. Peki testler nelerdir, önemi nedir gibi bir çok merak edilen soruyu yazımızda cevapladık.

Gebelikte Yapılacak Testlerin Önemi

Uzmanlar gebelikte yapılacak testlerin önemi konusunda anne adaylarını uyarır. Zaten Sağlık Bakanlığı da bu konuda anne adaylarına bu testleri uygulamayı zorunlu tutmuştur. Hamile olan kadınlar otomatik olarak takip edilir. Bu sayede de yaptırması gereken testlerin kaçırılmaması da sağlanır. Döllenmeden 15 gün sonra kadının hamileliğinin gecikmesi için gebelik testi uygulanır. Bu sayede kadının gebe olup olmadığı anlaşılır. Eğer planlı bir şekilde kadın gebe kalmak istiyorsa; gebelik öncesinde bir takım testlerden geçer. Buna gebeliğin birinci dönemi testleri denir. Gebelik gerçekleştirdikten sonra da bebeğin ve anne adayının sağlık kontrollerinin yapılması için pek çok test gerçekleşir.

Gebelik İkinci Dönem Testleri

Gebeliğin ortaya çıkması ile birlikte öncelikle kan uyuşmazlığı testi yapılır. Kan uyuşmazlığı testi annenin ve bebeğin sağlıklı olması için gebelikte yapılacak testler arasında ilk sırada yer alır. Eğer anne ve bebekte kan uyuşmazlığı tespit edilirse, doğum sonrasında bebeğe yapılacak iğne ile bu duruma çözüm sağlanır. Kan seviyesi hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Anne adayının sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesinde ve bebeğin gelişiminde kan sayımı önemli bir yer tutar. Bu nedenle de kansızlık testi yapılır. Eğer anneni kan sayımı istenilen seviyede değilse; buna uygun önlemler alınır. Hamilelik dönemi ilerledikçe yapılacak testler de daha önemli bir hale gelir. Hamileliğin 3 ve 4 ayları içerisinde bebekte kalıtımsal problemlerin ortaya çıkabileceği testler yapılır. Hamileliğin ikinci döneminde yapılacak testler sayesinde de bebekteki Down Sendromu ile kalıtımsal sorunlar da tespit edilir. Bu sayede de anne adayının bebeğinin durumundan önceden haberdar olması sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu