Güzellik

Gebelikte Saç Boyası ve Kozmetik Ürünlere Dikkat

 

Anne adayları, gebelikte saç boyası ve kozmetik ürünlere dikkat etmelidir; zira bu malzemeler “kimyasal içerik” barındırmakta ve bebek gelişimine dışarıdan nüfuz eden bir tehlikenin habericisi olabilmektedir.

Bu konuda yapılan araştırma ve çalışmalar, kozmetikteki bazı maddelerin zararlı olduğu; bazılarının hiçbir zararı olmadığı, bazılarının ise herhangi bir yan etli gösterip göstermediğinin henüz kanıtlanmadığı yönünde değişiklik gösterir niteliktedir.

Saç Boyası Kullanımı

Anne adayları, belki de en çok saç boyası kullanımı konusunda endişeler yaşar. Piyasada var olan ve adı en sık duyulan boya markaları hakkında yapılan inceleme ve deneyler, bebek gelişiminde kalıcı bir hasar ya da zararlı bir etki tespit etmemektedir.

Bununla birlikte gebelik döneminde kullanılan saç boyalarının bebeğin sonraki dönem, çocukluk ve erişkinlik dönemlerinde meydana gelebilecek bazı hastalıklarla bağlantısının olabileceği de raporlanmıştır. Dolayısıyla uzmanlar, anne adaylarının hamilelik boyunca saç boyası kullanmamasını; kimyasal içerik nedeniyle oluşabilecek zararlardan korunmak için kullanımı doğum sonrasına bırakmalarını önerir.

Kozmetik Ürün Kullanımı

Başta parfüm, deodorant, şampuan, makyaj ve de nemlendirici kremler gibi cilt bakım ürünleri, bu kategoride yer alır. Gebelikte kozmetik ürün kullanımı,  bebek gelişimi üzerinde günümüzde dek herhangi bir olumsuz oluşum yaratmamıştır.

Aynı zamanda, nemlendirici gibi cilt bakım ürünlerinin gönül rahatlığıyla kullanılabileceği de belirtilir. Öte yandan gebelik süresince anne adaylarında baş gösterecek olan birtakım cilt problemlerine karşı, doktorlar tarafından uygun görülen ürünlerin tercih edilmesi daha doğrudur.

Hamilelik, cilt çatlakları sorununu da beraberinde getirir. Çatlaklara karşı ise, kakao ya da lanolin kremleri destekleyici olabilir; önüne geçebilmek için aşırı sıcak banyo yapımından kaçınılmalıdır. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak adına da, 20 faktörlü güneş kremleri kullanılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu