Hamilelik

Hamilelik Sürecinde Uzak Durulması Gereken Besinler

Hamilelik Sürecinde Uzak Durulması Gereken Besinler Nelerdir? Bazı besinler var ki, hamilelerin kesinlikle tüketmemeleri gerekiyor. Bu yazımızda hamilelikte zararlı besinler nelerdir açıkladık.

Hamilelik Sürecinde Uzak Durulması Gereken Besinler Nelerdir? Özellikle ilk üç ayda fetüsün merkezi sinir sistemi ve çok önemli yapılarının tam oluşumu meydana geliyor. Bu nedenle, başta ilk üç aylık dönem olmak üzere hamilelik ve emzirme süreci boyunca her şeye neden olabilecek gıdaların alımına özel dikkat göstermelidir. Hamilelikte zararlı besinler şunları içermektedir.

Ultra İşlenmiş Ürünler

Hidrojene yağ, rafine şeker ve beyaz un, pek çok endüstriyel üründe bulunan bileşenlerden bazılarıdır: margarin, bisküviler, doldurulmuş bisküviler, çikolata, dondurma, soslar, yenmeye hazır çeşniler, dondurulmuş gıdalar. Hepsi de bebeğin sağlığını olumsuz anlamda etkileyebilir. Yapılan bir araştırma, hamilelikte bu tür gıdaları tüketenlerin ilerleyen zamanlarda obezite ve hipertansiyon gibi problemler yaşadığını göstermiştir.

Japon Yemekleri

Hamilelikte zararlı besinler arasında bir diğeri de Japon yemekleri oluyor. Japon mutfağının baş kahramanlarından biri olan çiğ balık, içinde parazit ve bakteri barındırabildiği için gıda zehirlenmelerine yol açabiliyor. Balık, ıstakoz, karides, kalamar ve diğer tüm deniz ürünleri iyi hazırlanmadığında enfeksiyonlara neden olabilir veya cıva ile kontamine olabilir. Ayrıca günlük 0,5 gr. cıvadan fazlası tüketilmemelidir.

Kafein

Kahve, yeşil çay, mate çayı ve siyah çayda bulunur. Alkolsüz içeceklerde, enerji içeceklerinde ve kakao oranı yüksek çikolatalarda da yer alır. Kafeinin düşük doğum ağırlığı ve hatta prematürite gibi sorunların riskini artırdığı sonucuna varılmıştır. Hamile kadınlar için günde 200 mg’a kadar kafein normal kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar ve tıbbi kuruluşlar daha da düşük bir seviye öneriyor.

Pastörize Edilmemiş Süt ve Peynir

Hamilelikte zararlı besinler arasındadır. Listeria bakterisi ile kontamine olabilirler. Bu da düşük, erken doğum, ölü doğum veya yenidoğan için ölümcül hastalığa yol açabilir.

Alkollü İçecekler

Alkol ve sigara, bebeğin sağlığını ciddi anlamda etkileyebilir ve düşüğe neden olabilir. Ve uzmanlar, vakaların hiçbiri için güvenli bir doz olmadığını iddia ediyor. Bu nedenle hamile kadınların kesinlikle alkol ve sigara tüketmemeleri gerekiyor.

Yapay Tatlandırıcılar

Kadınlar onların yerine doğal ürünlere öncelik vermeli. Örneğin sukraloz ve stevia gibi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu