Hamilelik

Hamilelikten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Hamilelikten Korunmanın Yolları Nelerdir? Hamilelik, birçok kadın tarafından takip edilen doğal bir süreçtir. Ancak bu, onlar için kolay olduğu anlamına gelmez. Hamilelik sırasında herhangi bir riskten kaçınmak için dikkat etmeleri gereken bazı şeyler vardır.

Hamilelikten Korunmanın Yolları Nelerdir?  Hamile kadınlar, E. coli ve Listeria gibi gıda kaynaklı hastalıklara yakalanma ihtimalleri olduğundan çiğ gıda yememeli veya pastörize edilmemiş süt içmemelidir.

Hamilelikten Korunmanın Yolları

Hamile kadınlar az pişmiş et, yumurta ve balık yemekten kaçınmalıdır çünkü bunlar fetüse zarar verebilecek bazı bakteriler içerir. Hamile kadınlar ayrıca bebekte fetal alkol sendromuna yol açabileceğinden alkol almaktan kaçınmalıdır. Güneşten gelen zararlı UV ışınlarına maruz kalmayı önlediği ve hamile annelerde cilt kanserini önlediği için hamile kadınlar dekoltesi yüksek elbiseler giymelidir.

Hamileler zamanlarını evde veya zararlı bakteri bulaşma riskinin olmadığı yerlerde geçirmeli. Hamilelik dünyadaki en doğal şeydir, ancak her zaman planlandığı gibi olmaz. Kadınların hamilelikten kaçınmak istemelerinin farklı nedenleri vardır. Bazıları, hayatlarının bu döneminde bekar bir ebeveyn olmak veya daha fazla çocuk sahibi olmak istemiyor olması. Diğerleri eşleriyle sorunlar yaşıyor ve bu duruma bir çocuk getirmek istemiyorlar olması. Bazıları ise bir aile kurmadan önce finansal olarak kendilerini güvende hissedene kadar bekliyorlar veya bebeklerinin babasından emin değiller ve onun çocuğunu büyütmeye dahil olmasını istemiyorlar olmasıdır. Sebepleriniz ne olursa olsun, tercih ettiğiniz buysa, hamileliği önlemenin birçok yolu vardır.

– Doğum Kontrol Yöntemleri

– Acil Kontrasepsiyon

– Rahim İçi Cihazlar

– Erkek Prezervatifleri

– Spermisit

– Vazektomi

Hamileliği önlemenin en iyi yolu cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Ancak, bu sizin için işe yaramazsa, prezervatif veya doğum kontrol hapı kullanımı gibi başka seçenekler de vardır. Gebeliği önlemenin ilk adımı, vajinaya dokunmadan önce penisi prezervatifle kapatmaktır. Prezervatifler hamilelikten ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yoludur. Hamilelik doğal bir süreçtir. Bir kadının rahminde bir bebek taşıdığı zamandır. Doğum kontrol hapları kullanarak veya cinsel ilişkiden kaçınarak gebelik önlenebilir. İki tür kontraseptif vardır, yani bariyer ve hormonal kontraseptifler. Bariyer kontraseptifler lateks, poliüretan veya hayvan zarından yapılır ve spermin yumurta ile buluşmasını engelleyen fiziksel engeller görevi görürler. Hormonal kontraseptifler, yumurtlamayı durduran veya yumurtanın uterus duvarında döllenmesini veya implantasyonunu önleyen hormonlar içerir. En güvenilir doğum kontrol yöntemleri, her ikisi de bir doktor veya eczacıdan reçetesiz olarak satılan doğum kontrol hapları ve prezervatiflerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu