Sağlık

İnfertilite Tedavisi Hakkında Bilinmeyenler

İnfertilite Tedavisi Hakkında Bilinmeyenler

 

Halk arasında kısırlık olarak bilineninfertilite, günümüz modern tıbbı ile tedavi edilebilen bir durumdur. Üreme sorununun erkek ya da kadında bulunması, farklı yöntemler ile tedaviler uygulanması anlamına gelmektedir.İnfertilite tedavisi için her iki cinste de var olan hormonal düzenin üremeye engel olup olmadığının tespiti ile ilaç tedavileri, fiziksel sorunlar gereği cerrahi operasyonlar, aşılama ve tüp bebek gibi farklı uygulamalar ile çocuk sahibi olunabilmektedir.

Cerrahi İnfertilite Tedavisi

Kadın ve erkek üreme sistemindeki farklılıklardan dolayı infertilite tedavisi farklı yöntemler izleyebilmektedir. Erkeklerde Varikosel, sperm atım kanallarındaki tıkanıklıklar ve doğuştan da ya geçmişte oluşan travmalar sonucunda hasar görmüş testisler, spermlerin üremede etkisiz kalmasına yol açabilir. Kadınlarda da tüplerdeki tıkanıklıklar, yumurtalık ve rahimdeki kistik oluşumlar, miyomlar, geçmiş kürtaj ve doğum sorunları erkeklerdeki gibi üremede sorunlara yol açabilir. İnfertilite tedavisi için yapılacak cerrahi operasyonlar ile bu ve benzeri sorunların kısmi olarak giderilmesi mümkündür. Tedavi edilemeyecek durumda olan sorunları da tüp bebek ve aşılama gibi uygulamalar ile sağlıklı gebelik sağlanabilir.

İlaç Tedavisi ile Kısırlık Aşımı

            İnfertilite tedavisi için uygulanan ilaçların amacı, kadınlarda hormonal düzensizliklerin önüne geçerek, üreme için yeterli ve kaliteli yumurtlama sağlamak, erkelerde ise spermlerin canlılığını sağlamaktır. Adetlerdeki düzensizlik, aşırı yumurtlama, süt hormonlarının aşırı üretimi gibi sorunlara ilaç tedavileri ile kolayca çareler bulunabilmektedir. Üreme sistemini doğrudan etkileyen enfeksiyonlarda hem kendi sorunları hem de üreme sorunlarının giderilebilmesi için ortak ilaç tedavileri ile aşılabilir.

İlaç Tedavisi ile Kısırlık Aşımı

Farklı İnfertilite Tedavileri

İlaç ya da cerrahi operasyonların yetersiz kaldığı, anne rahminin sorunsuz ve gebeliğe elverişli olduğu durumlarda, tüp bebek ve aşılama yöntemleri oldukça başarılı uygulamalardır. Aşılama, erkek spermlerinin laboratuarlarda üremeye yeterli olacak biçimde canlandırılması sonucunda, anne adayına özel yöntemler ile aşılanmasıyla oluşturulan gebeliktir. Tüp bebek uygulamasında ise hem erkek spermleri hem de kadın yumurtaları, aynı anda özel tedaviler ile laboratuar ortamında birleştirilerek, sağlıklı döllenme sağlanır. Ardından anne adayına enjekte edilerek sağlıklı gebelik elde edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu