Sağlık

Kemik Erimesini Önleyen Besinler

Kemik erimesini önleyen besinler ile ilgili bilgi vermeden önce, kemik erimesi hakkında bilgi paylaşımı daha doğru olacaktır.

Kemik erimesi, kemik kalınlığı ve yoğunluğundaki azalmalar sonucunda, kırılma ve zedelenmeye karşı duyarlı hale gelmesidir. Kemik erimesi diğer adı ile osteoporoz, bütün kemikleri etkileyebilecek ciddi bir hastalık olduğu için, gerekli olan tüm önlemlerin alınması gerekir. Menopoz döneminde hormonal değişimlerin yoğun olması sebebiyle, kemik yoğunluğunun azalması söz konusu olabilir.

Kemik Erimesine Karşı Beslenme Düzeninde Olması Gereken Besinler

Kemik erimesine karşı gerekli olan beslenme düzeni, normal yaşam standartını bozacak, farklı ve zorlu bir beslenme düzeni olmayıp, dengeli beslenme içerisinde yer alan vitamin ve minarelerden oluşur.

  • Kalsiyum, kemiklerin yapı taşıdır ve sinir işlevleri, kas hareketleri ve bağışıklık sistemi gibi diğer vücut fonksiyonları içinde geçerlidir. Kalsiyum oranı yüksek olan besin kaynakları; süt ve süt ürünleri, yumurta, nohut, havuç, soğan, portakal, kuru incir ve çam fıstığı olarak sayılabilir. Günlük 1000 ile 1200 gr kalsiyum tüketilmelidir. 2500 gr üzeri kalsiyum tüketilmesi böbrek taşına neden olur.
  • D vitamini, kemik erimesi ile savaşmak için olmazsa olmaz bir vitamindir. Eksikliği, kalsiyum aşırı tüketilmesine ve yerine konmamasına sebep olur. Günlük 0.02mg D vitamini tüketilmelidir. D vitamini içeren besinler; somon ve sardalya, soya sütü, yumurta sarısı ve mantardır.
  • Magnezyum, beden için çok farklı görevleri vardır. Dvitamini ve kalsiyum içeren besinlerin çoğunda da magnezyum vardır. Bunların dışında magnezyum içeren besinler; balkabağı ve ayçiçeği çekirdeği, badem, susam, beyaz patates ve fasulye, ıspanak, yer fıstığı, tam buğday ekmeğidir.
  • Potasyum, kemik oluşumunu destekleyerek; kalsiyum dengesinin artmasına yardımcı olur. Potasyum içeren besinler; yoğurt, balık, avakado, muz, marul, karpuz, domates, mantar, soya, brokoli, ay çekirdeği, kuru üzüm ve badem, balkabağı, mercimek, şeftalidir.
  • K vitamini osteokalsin adlı kemiklerde bulunan proteinin üretimi için gereklidir. Aynı zamanda protein de kemikler için önemlidir. Fakat fazla tüketilmesi kemiklere zarar verir.

Kemik erimesini engellemek için tüketilmesi gereken besinler, vücudun ihtiyacı olduğu kadar olmalıdır. Fazla tüketilmesi yan etkilere neden olabileceği için düzenli ve yeterli beslenme prensip haline getirilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu