Sağlık

Kırılan Kol Ne Kadar Sürede İyileşme Gösterir?

Kırılan Kol Ne Kadar Sürede İyileşme Gösterir? Kırılan kolun iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedaviyi doğru uygulamak iyileşme sürecini hızlandırır.

Kırılan Kol Ne Kadar Sürede İyileşme Gösterir? Doğru beslenmek doğru uygulamalar yapmak tedavi sürecinde büyük önem taşır. Vücudumuzdaki kemikler kendini onara bilen nadir organlardan sayılır. Antioksidanlar aminoasitler hormonlar ve birçok besin maddeleri kan dolaşımı kemiklerin iyileşmesinde çok önemli rol oynar.

Kırık Kol Ne Zaman Kaynar

Kırık kol ne zaman kaynar? Kemiklerde kırık oluşumunun hemen ardından yenileme süreci başlar. Kemik kırıldığı dönemde inflamasyon evresi yanı yangı dönemi başlar. İkinci evrede ise tamir evresidir bu aşamada kırık üzerinden iki hafta geçmiş olur. En son aşama ise remodelling evresidir. Bu aşamada kemik eski haline dönmek için birkaç ayı bekler. Bekleme süreci uzun olması iyileşme sürecinde sabır gerektiren bir dönemdir. Beslenme şartlarına ve doktorunuzun tavsiyesi ile bu süreç beklediğinizden daha hızlı geçecektir.

Kolun Kırık Olduğu Nasıl Anlaşılır

Kolun kırık olduğu nasıl anlaşılır? Kolun kırık olduğu şiddetli bir acı veya ağrı ile kendini belli eder. Kolda şişlik veya kol çevresinde aşırı ağrı var ise hiç beklemeden bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Kolda kırık olduğunu fark eden doktor kesinlikle kolun en kısa zamanda kaynaşması için alçıya alır. Koldaki kırık eski haline dönmek için kırığın olduğu bölgede tüm hücreler toplanarak morluklara neden olur. Bu morlukların olmasından asla korkmayınız bu aşama iyileştiğinizin göstergesidir. Bu dönemde kolda kıkırdak üreten hücreleri ve kemik üreten hücreler ortaya çıkar. Bu sayede iyileşme süreci gerçekleşir. Zamanla kemikler yerine yerleşerek eski halini alır.

Kırık Kol Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır

Kırık kol tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır? Kırık meydana gelince serbest oksijen meydana gelir. Bu süreçte antioksidan olan e vitamini kullanılmalıdır. C vitamini kalsiyum takviyesi alınmalıdır. D vitamini alımı kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırır. Kemik sağlığı için en önemli mineral kalsiyumdur. Kalsiyumdan zengin olan yoğurt süt kefir beyaz peynir gibi ürünler tüketmek gerekir. Ayrıca kelle paça çorbası da kemiklerin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bu durumda mutlaka sigara kullanmayı bırakmalısınız. Kırığın iyileşme sürecini geciktirme etkisi oldukça fazladır. Sigara bağışıklık sisteminin zayıflamasına oluşan kırığın iyileşmesini olumsuz yönde fazlasıyla etkiler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu