Sağlık

Kokulu Akıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kokulu akıntı neden olur? Nasıl geçer? hemen hemen her kadının yaşadığı sıkıntılardan biridir. Diğer tüm vücut girişlerinde olduğu gibi vajina bölgesinde de mikroorganizmalar bulunur.

Kokulu akıntı her kadının vücudu ve hormonları farklı olduğu için kişisel bir akıntı durumu vardır. Ancak normal şartlarda vajinal akıntı renksiz ve kokusuz olmalıdır.

Kötü kokulu bir akıntı, çok miktarda akıntı, beyaz renkli akıntı veya mukus benzeri akıntı bazı sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Bakteriyel Vajinozis

Bakteriyel vajinoz çok yaygın bir bakteriyel vajinal enfeksiyondur. Keskin, kötü kokulu ve bazen balık benzeri vajinal akıntıya neden olur, ancak bazı durumlarda hiçbir belirti göstermez. Birden fazla cinsel partneri olan kadınların bu tür enfeksiyonlara yakalanma riski daha yüksektir.

Trikomonas Vajiniti

Trikomonasvajiniti başka bir enfeksiyon türüdür. Enfeksiyona tek hücreli bir protozoon organizma olan trikomonas neden olur. Genellikle cinsel yolla bulaşır, ancak ortak havlu veya mayo kullanımı yoluyla da yayılabilir. Kötü kokulu sarı veya yeşil akıntıya neden olur.

Maya Enfeksiyonları

Maya enfeksiyonu, yanma ve kaşıntı hissine ek olarak beyaz, süt gibi bir akıntıya neden olan bir mantar enfeksiyonudur. Vajinada maya bulunması normaldir ancak normal floraya ait mayanın anormal artışı ile enfeksiyon belirtileri ortaya çıkar.

Vajinadaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Vajinadaki kötü kokunun geçebilmesi için öncelikle temizliğe dikkat edilmelidir. Vajina havalandırılmalı ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı, sentetik iç çamaşırı giyilmemelidir. Pamuklu iç çamaşırı ve giysiler cildin nefes almasını sağlayarak vajinadan kötü kokulu akıntıyı engeller.

Bazı kişiler vajinadaki kötü kokuyu bastırmak için deodorant gibi kozmetik ürünler kullanır. Vajinaya deodorant sürmek çok yanlıştır, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Vajinadaki kötü kokuyu gidermek için öneriler:

Bol su tüketmek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayacağından iyidir.

Kafein ve şekerli içeceklerden uzak durmak da vajinadaki kötü kokuya karşı etkilidir.

Vajinadaki kötü koku nasıl giderilir sorusunun bir diğer cevabı da çemendir. Düzenli tüketildiğinde çemen otu vajinadaki kokuya iyi gelir. Hormonları düzenler. Düzenli adet görmeyi sağlar. 1 tatlı kaşığı çemen otunu 1 bardak suya koyup biraz bekleyip yatmadan önce ve uyanınca aç karnına içmeniz iyi olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu