Güzellik

Niacinamide Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Niacinamide Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Niacinamide B3 vitaminin formu olarak geçmektedir. Niacinamide suda çözülebilen bir vitamin olmakla birlikte, birçok yiyecek ve içecekte de bulunur.

Niacinamide Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Niacinamide, cilt bakımlarında da serumlarda, kremlerde ve cilt temizleme ürünlerinde kullanılmaktadır. Yatıştırıcı ve iyileştirici özelliği olmasından dolayı cilt bariyerinizi de güçlendirmede etkilidir. Niacinamide’ı özellikle her yaştan cilt problemleri olan kişiler kullanabilir. Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak isteyen herkesin kullanması gereken vitaminlerin başında yer almaktadır.

Niacinamide Ne İşe Yarar?

Niacinamide’ın yatıştırıcı ve iyileştirici özelliği ile cilta bariyerinizi güçlendirebilirsiniz. Özellikle ciltte Hyaluronic Asiti destekleyici bir ürün olarak kullanıldığında cildin daha nemli olmasını sağlar. Niacinamide’ın iltihap önleyici etkisi ile akne oluşumunu da engellemektedir. Özellikle cildinde kızarıklıklar ve lekeli olan ciltlerin kusurlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Cildin sebum dengesini koruyup düzenleyerek aynı zamanda da akne oluşumunu önlemektedir.

Siyah nokta ve akne oluşumunu engelleyerek, sebum dengesini düzenleyen Niacinamide gözeneklerin sıkılaşmasında e etkili içeriklerden birisidir. Cilt hücrelerini yenileyerek cildi güneşe karşı korumaya yardımcı olur. Ciltteki kırışıklık görümünü azaltarak, cildi tek ton yapar. Özellikle ciltte ki lekelerin giderilmesinde kullanılan Niacinamide cildi daha parlak ve daha aydınlık bir hale getirir. Niacinamide özellikle egzamadan ötürü kızarıklık olan ciltlerin yatışmasında da oldukça etkin bir içeriktir. Niacinamide cilt bariyerini güçlendirerek, akne oluşumunu önler. Aynı zamanda gözenek görünümünü en aza indirgeyerek yaşlılık belirtilerini de hafifletir.

Niacinamide Nasıl Kullanılmalıdır

  • Niacinamide serumlarda, kremler de ve yağ bazlı temizleyicilerde bulunur. Genel olarak serumlarda %4, %10 ve %20 oranlarında bulunmaktadır.
  • Niacinamide’ı ilk defa kullanacaklar en düşük yüzde oranında kullanmalıdır. İlk kullanımlarda birkaç haftada cildinizde sivilceye sebebiyet verebilir. Düzenli kullanmaya özen gösterdiğiniz takdirde, cilt kendini toparlayacaktır.
  • Niacinamide’ı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanabilirsiniz. Ancak Niacinamide’ı özellikle C vitamini, salisilik asit ve glikolik asit ile birlikte kullanmamalısınız. Aksi takdirde cildinizde tahrişe sebep olabilirsiniz.
  • Niacinamide’ı besinlerden vücudunuza alabileceğiniz gibi serumlardan ve kremlerden de cildinize uygulayarak destekleyici içerikler sağlayarak daha aydınlık bir görünüme kavuşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu