Sağlık

Saçkıran Nedir Tedavi Yolları Nelerdir

Saçkıran Nedir Tedavi Yolları Nelerdir

Saç hastalıklarının başında gelen, ülkemizde de sıklıkla görülen bir problem. Sadece saç konusunda değil vücudun diğer alanlarında da ortaya çıkabilecek olan bu durum genellikle bağışıklık sistemindeki bir problemden dolayı meydana gelmektedir.
Vücudun sakal ve bıyık gibi diğer bölgelerinde de kıl çıkmasını engelleyen bir hastalık. Halk dilinde saçkıran olarak geçen bu durum tıp dilinde ise alopesi areata olarak isimlendirilmiş durumda. Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı koruma işlevine sahiptir. Ancak bazı durumlarda bağışıklık sistemi vücuda karşı saldırıya geçer. Bu durum başka hastalıkların yan etkilerinden kaynaklanabileceği gibi genlerden de kaynaklanıyor olabilir. Astım, atopik egzama,  saman nezlesi, kansızlık gibi hastalıklara yakalanan bireylerin saçkırana yakalanabileceği ihtimali yüksektir. Bunun dışında aile geçmişinde saçkıranlı bir hasta bulunan bireylerin de saçkırana yakalanma ihtimali daha yüksek görünmektedir. Aynı zamanda aile geçmişinde tiroit hastalıkları, diyabet, romatoid artrit lupus gibi otoimmün tipi hastalıklar bulunan insanlar saçkıran konusunda açık bir şekilde tehdit altında olabilir.
Tüm bu hastalıkların yanı sıra stresli mutsuz bir yaşam da saçkıran hastalığına davetiye çıkaran sebeplerden biridir. Eğer stresli bir yaşam sürdürüyorsanız diğer tüm hastalıklarla karşılaşma ihtimalinizin olabileceği gibi istemeyeceğiniz bir şekilde kendinizi saçkırana yakalanmış bir durumda bulabilirsiniz. Uzmanların sık bir şekilde uyardığı bu durumu eğer ki sağlığınızı önemsiyor ve kendinizi seviyorsanız kesinlikle dikkate almalısınız. Örnek vermek gerekirse bir öğrencinin sınav döneminde karşılaşabileceği bir durum olan saçkıran genellikle stresli bir gündelik hayat geçiren bireyleri tercih ediyor. Stres nedeniyle oldukça zayıf düşen bağışıklık sistemi nedeniyle saçkıran dahil birçok diğer hastalık her an kapınızı çalabilecek bir duruma geliyor. Uzun süre depresyona giren bir birey için de geçerli olma ihtimali yüksek olan bu durum, uzmanların çok daha kötü problemlerle karşılaşılabileceği uyarısıyla da daha ciddi bir hal alıyor. Eğer bir saçkıran hastalığına yakalandıysanız şapka, peruk gibi aksesuarlar kullanarak görüntüyü engelleyebilirsiniz. Zaman zaman çeşitli kozmetik ürünleriyle de önüne geçilmeye çalışılan bu durum için alınabilecek ilk çözüm kendinizi değerli hissetmenizdir. Kendinize değer vermediğiniz takdirde saçkırandan kurtulabilme olasılığınız oldukça düşüktür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu