Hamilelik

Sağlıklı Hamilelik İçin Nasıl Beslenilmeli?

Sağlıklı Hamilelik İçin Nasıl Beslenilmeli? sorusu hamileliğini öğrenen tüm anne adaylarının araştırdığı konuların başında gelmektedir. Peki sağlıklı bir hamilelik geçirmek için nasıl beslenilmeli? İşte sorunuzun cevabı..

Sağlıklı Hamilelik İçin Nasıl Beslenilmeli? Hamilelik süreci boyunca bebeğin gelişimi, anne adayının beslenme düzeni ile ilişkisi vardır. Besin çeşitleri bebeğin gelişim dönemlerinde oldukça etkilidir. Aksi bir durumda ise sağlıklı bebekler doğmayabiliyor.

Günümüzde hamilelik süreci beslenme önerileri oldukça çeşitlidir. Çünkü bu süreçte beslenme bebeğin ilerleyen dönemlerdeki sağlıklarını etkiler. Genel olarak bu süreçte beslenme önerisi şeklinde şunlar sunulabilir;

Besinlerin İçerikleri

Besinlerin hepsi aynı içeriğe sahip değildir. Her birinde ayrı faydalı vitamin ya da mineraller bulunuyor. Gündelik hayatta sıklıkla yenilen besinlerin hangi vitamin ya da mineral içerikli olduğu araştırılmadı gerekir. Ayrıca içerisinde zararlı maddeler olan besinlerinde öğrenilmesinde fayda vardır.

Folik Asit

Kadınlarda genel olarak folik asit değeri düşük oluyor. Fakat hamilelik sürecinde folik asit gerekli olan bir vitamindir. Bu yüzden günümüzde hamilelik sürecinin öğrenilmesi ile hemen folik asit takviyesi başlar. Normal süreç ise hamile kalmadan birkaç ay önce folik asidin başlanılması gerekiyor.

Folik asit miktarının az olarak dünyaya gelmek bebeklerde farklı hastalıklara neden olabiliyor. Folik asit b vitamini zararı olmadığı için sürekli kullanıma uygun bir vitamindir.

Düzenli Ve Kontrollü Beslenme

Hamilelik sürecinde beslenin düzenli ve kontrollü olması gerekiyor. Çünkü beslenin az ya da çok olması bebeğin doğumunda ciddi sağlık sorunlarını oluşturabilir. Özelliklede aşırı kilo alımı anne adayı ve bebeğin sağlığını tehdit eder. Bu yüzdende hamilelik sürecinde düzenli ve kontrollü beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor.

Su Tüketimi

Su herkes için sağlıktır. Hamilelik sürecinde bebek için su yaşamsal bir maddedir. Susuz kalmak anne karnındaki bebekler için yaşamlarını tehdit eder. Bu yüzden uzman dahili de su tüketiminin sağlanması gerekiyor. Hamilelik döneminde su tüketimi mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Annenin su kaybına göre uzmanlar su tüketim miktarlarını önerir. Su tüketim miktarlar bu süreçte kişiseldir. Bu yüzden de anne adayları su tüketim miktarlarını kendileri ayarlayamaz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu