Hamilelik

8 Adımda Sağlıklı ve Konforlu Bir Gebelik İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı beslenme kurallarından fiziksel aktivitelere kadar her annenin hem bebeği hem de kendi için dikkat etmesi gereken altın noktalar vardır. İşte 8 adımda sağlıklı ve konforlu bir gebelik için yapılması gerekenler listesi:

  1. Yeme alışkanlıkları gözden geçirilerek bulantı önlenmeli

Bebek rahme düştüğü ilk 3 aydan itibaren fazla hassasiyete sahip olan anne adaylarının çoğunun bulantı ve kusma şikayeti vardır. Bu şikayetlerin azalmasını sağlamak içinse anne adaylarının yavaş hareket etmesi ve yiyecek, içeceklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

  1. Kilo alınımına dikkat edilmeli

Gebelik sürecinin en önemli ve dikkat edilmesi gereken konularından biri olan kilo alımında anne adaylarının hamile kaldıkları andan doğuma kadarki süreçte ortalama 9-13 kilo almış olmaları gerekmektedir.

  1. Uzun süre hareketsiz kalınmamalı

Gebelik süresince 6 saatin üzerindeki uçak ve otomobil seyahatleri tercih edilmemelidir. Uzun süre oturur pozisyonda kalmak kan dolaşımını yavaşlatacağından anne adayları her iki saatte bir 10 dakika adım atmalıdır.

  1. Düzenli egzersiz yapılmalı

Uzun süreli hareketsizliğin yol açtığı gebelik zehirlenmesi, bel ve sırt ağrılarının azalması için özellikle gebeliğin son dönemlerinde kendinizi yormadan 30 dakikalık yapacağınız egzersizler doğum sürecinizin konforlu geçmesini sağlamaktadır.

  1. İlaç kullanımına dikkat edilmeli

Gebeliğin ilk 3 ayı başta olmak üzere anne adayları doktor öneri dışında kesinlikle ilaç kullanmamalıdır. Bilinçsiz ilaç kullanımı doğum konforunuzu azaltacağı gibi bebek ve sizde de kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

  1. Vücuttaki kanamalara ve yanmalara karşı önlem alınmalı

Hormonların etkisiyle gebelik dönemi boyunca görülebilen diş eti ve burun kanamalarına her yemeğin ardından diş fırçalayarak ve gargara yaparak önlem alınmalıdır. Yine hormonların etkisiyle mide ve yemek borusunda oluşan yanmalara da doktorunuzun önereceği diyet değişiklikleri uygulamanız gerekmektedir.

  1. Sigara ve alkol kullanılmamalı

Gebelik süresince sigara kullanımı kordon damarlarının daralmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebekte gelişme geriliği görülmektedir.

  1. Kabızlık ve hemoroide karşı önlem alınmalı

Anne adaylarının büyük bir çoğunluğunda görülen kabızlık ve hemoroid sorununa önlem olarak bol sıvı tüketilmeli ve lifli gıdalar tercih edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu