Güzellik

A’dan Z’ye Cilt Bakımında Kullanılan Asitler!

A’dan Z’ye Cilt Bakımında Kullanılan Asitler ve Bu Asitlerin Etkileri! Cildimiz birçok nedenden dolayı zarar görebilir, düşündüğünüzden çok daha erken yıpranmaya başlayabilir.

A’dan Z’ye Cilt Bakımında Kullanılan Asitler ve Bu Asitlerin Etkileri! Cilt bakımı denilince asitlerin öneminden bahsedilir. Oklar, cildimizin daha sağlıklı, daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlayan asitleri gösterir. Peki cildimizde hangi asitleri kullanmalıyız? Nasıl kullanmalıyız? Asitlerin faydaları nelerdir?

Salisilik Asit

Bu asit akneye meyilli ciltler için gereklidir. Gözeneklere nüfuz eden ve sebum oluşumunu dengeleyen bu bileşen aynı zamanda cilt tonunu da dengeler.

Mandelik Asit

Mandelik asit, glikolik asit gibi bir AHA’dır. Akne oluşumunu engelleyen, güneşin zararlarını ortadan kaldıran ve pigmentasyonu dengeleyen bu yapı taşı, farklı moleküler yapısı nedeniyle glikolik aside göre hassas ciltler için daha uygundur.

Sitrik Asit

Narenciye meyvelerinden elde edilen sitrik asit de cilt yüzeyini yenilemek ve arındırmak için tercih edebileceğiniz bileşenlerden biridir. Malik asit gibi hassas ciltlerle çok uyumludur.

Laktik Asit

Cildi ölü hücrelerden arındıran bu bileşenin etkisi, ünlü Kleopatra süt banyolarına da ilham kaynağı olmuştur. Hassas ciltlerde kullanıma da uygun olan bu bileşen, mandelik asitten daha güçlü bir sonuç arayanlar için idealdir.

Tartarik Asit

Bir AHA daha! Üzümden elde edilen tartarik asit, cildin yüzeyini yeniler, aynı zamanda kolajen üretimini tetikler ve gerginlik sağlar.

Hiyalüronik Asit

Bu asidi duyan var mı? Ağırlığının yaklaşık 1000 katı nemi tutan hyaluronik asit, kuru cildin aradığı cevaptır.

Ferulik Asit

Güçlü bir antioksidan olan ferulik asit, genellikle E ve C vitaminli ürün kokteyllerinde bulunur. Cildi UV ışınlarının neden olduğu serbest radikallerden korur.

Kojik Asit

Bakterilerin pirinç sayesinde fermantasyonu ile üretilen kojik asit, cilt tonunu aydınlatır ve pigmentasyonunu dengeler.

Laktobiyonik Asit

Cildi nemlendiren, ölü hücrelerden arındıran ve yaşlanma belirtilerini iyileştiren bu asit, antioksidan özelliği ile cildi daha parlak hale getirir ve cildin elastikiyetini artırır.

Azelaik Asit

Hassas ve akneye meyilli ciltler için mucizevi bir bileşen olan azelaik asit gözenekleri temizler, cildi bakterilerden arındırır ve iltihabı giderir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu