Eğitim & Kurs

Derse Odaklanmak İçin Önemli 7 Öneri Nedir?

Derse Odaklanmak İçin Önemli 7 Öneri! Bazen istemeden de olsa ders çalıştığımız zamanlarda odak sorunları yaşamaktayız. Bu nedenle biz bu yazımızda sizler için derse odaklanmak için 7 öneriyi derledik.

Derse Odaklanmak İçin Önemli 7 Öneri nedir? Derse odaklanmak açısından çoğu genç farklı yollar denemektedir. Fakat bu yollar bazen derse odaklanmayı bırak dersten kolay bir şekilde kopmayı sağlamaktadır. Bu nedenle bu tür bir derse odaklanma sorunu yaşıyorsanız mutlaka sizin bilincinize ve ders işleme sitilinize uygun olan ders odaklanma yöntemlerini deneyin. Fazla sözü uzatmadan işte karşınızda derse odaklanmak açısından 7 öneri.

  • Teknolojik cihazlardan uzaklaşın

Günümüzde hayatımızı kolaylaştırsa da bir o kadar da tembelliğe neden olmaktadır. Bu nedenle cep telefonları tablet ve bilgisayar çok kullanan hatta bağımlısı olan çoğu kişi derse odaklanma sorunu yaşamaktadır. Bu sorun aslında hepsini verimli bir şekilde kullanmayı sağlamaktadır. Yani bunları verimli bir şekilde kullandığımız zamanlarda dersi bile bir amaca çevirmektedir. Ders çalışırken teknolojik cihazlardan uzak durarak dersi daha verimli bir hale çevirebilirsiniz.

  • Çalışma ortamınızı iyi seçin

Çalışma ortamı da ders çalışmak açısından önemli bir işleve sahiptir. Özellikle rahat ders çalışabileceğiniz ortamlardan uzak durun çünkü ders çalışmak demek beynin sürekli aktif olmasını sağlamak demektir. Yani rahat bir ortamda ders çalışırsak beyin bir süre sonra kendini rahatlığa bırakacağı için çalışma durumu da zorlaşacaktır.

  • Beyninizin etkin olduğu saatleri keşfedin

Bu saatler kimine göre akşam saatleri kimine göre erken saatlerdir. Araştırmalara göre 8 ile 11 saatleri arasında beyin güne yeni hazırlandığı için boştur yani bu saatlerde yapılan ders çalışmalar daha akılda kalıcı olmaktadır.

  • Kafanızda endişe verici soruları cevaplayın

Sürekli beyninizi meşgul eden ve ders çalışırken odaklanma sorunu yaşatan soruları da cevaplamaya çalışın bu sayede aklınızı sürekli meşgul eden sorulardan kaçınarak ders çalışmakta alacağınız bilgiler için alan yaratmış olursunuz.

  • Fiziksel İhtiyaçlarınızı Giderin

Ders çalışma sırasında açlık hissi, üşüme hissi veya tokluk hissi gibi fiziksel ihtiyaçlar olabilir bu nedenle bu tür ihtiyaçları da gidererek daha rahat bir şekilde ders çalışabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu