Yaşam

Alerjisi Olanlar İçin 9 Adımda Ev Temizliği

Günümüzde özellikle astım alerjisi gibi problemler nedeniyle ev temizliği konusunda özellikle dikkatli olunması gerekmektedir.

Özellikle alerjisi olanlar için 9 adımda ev temizliği yapılması ve dikkatli olunması alerjiyi tetikleyecek durumların önlenmesini sağlayabilir. Ev temizliğinde çocuklarda veya yetişkinlerde astım problemi olması durumunda dikkatli olunması gerekir. Kullanılacak olan malzemeden yapılacak olan uygulamalara kadar özellikle belirlenen şekilde uygulama yapılması oluşabilecek sorunların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

  1. Alerjisi olan tüm hastalar için alerjiden koruna bilmenin en etkili yolu alerjen maddelerden uzak durulması gereklidir. Bu nedenle özellikle evde çevresel önlemlerin alınması oluşabilecek atakların önlenmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır.
  2. Tıbbi tedavinin yanı sıra özellikle aşırı şekilde duyarlı olması nedeniyle astıma tetikleyecek durumlardan korunmak özellikle hastalığın kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle alerjisi olan hastalar için ev temizliği konusunda dikkatli olunması gerekir.
  3. Temizlik sırasında kullanılacak olan ürünlere dikkat edilmesi gerekir. Alerji tetikleyecek ürünlerin kullanılmaması önemlidir.
  4. Düzenli şekilde havalandırmak ve aynı zamanda özellikle peluş oyuncaklarını ortamdan uzaklaştırılması gerekebilir.
  5. Alerjiyi tetikleyebilecek her türlü duruma karşı önlem alınması gerekir. Bu nedenle düzenli şekilde temizlik yapılması önemlidir.
  6. Ev içerisinde alerjiye neden olacak en önemli faktör ev tozu akarlarıdır. Bu nedenle özellikle evde gözle görülemeyen böcekler tarafından bırakılan dışkılar alerjen niteliği taşımaktadır.
  7. Özellikle parfümlü ve kokulu ürünlerin kullanımında dikkatli olunması gerekir.
  8. Yastık, yorgan, yatak, halı gibi özellikle pek çok farklı eşya da bulunmaları söz konusu olabilir. Bu nedenle sık sık havalandırmak ve özellikle eşyaları 60° üzerinde yıkamak gerekir.
  9. Astım alerjisinin tetiklenmesine neden olan özellikle ev tozu akarlarına karşı korunmanın etkili yollarından biri de haftada bir defa hipoalerjik özelliğine sahip olan elektrik süpürgesi ile evin temizlenmesidir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu