Anne-Çocuk

Anne Karnındaki Bebeğin Duyguları Var Mı?

Anne Karnındaki Bebeğin Duyguları Var Mı? Bebeğin anne karnında gelişimi, anne için büyük bir deneyim olsa da bebeğin dünyaya gelmeden önceki dönem bir mucize dönemidir. 9 aylık anne karnındaki bebekler anne karnında neler hisseder? Bu konudaki gelişmelere bir bakalım.

Anne Karnındaki Bebeğin Duyguları Var Mı? Bebek dünyaya gelmeden önce, anne karnındaki süreç heyecan verici olmaktadır. Hamile olduğunu öğrenen anne, karnında taşımakta olduğu bebeğiyle iletişim kurmaya ve gelişimine katkı sağlamaya özen gösterir.

Anne Kanındaki Bebek 12 Haftalık Olunca Acı Hissedebilir

Anne karnında bulunan bebek 12 haftalık olunca, omuriliği ve sinirler acı duyacak kadar gelişme göstermiştir. Anne karnındaki bebek 12 haftalık olunca acı hissedebilir. Gelişen yeni duyuları nedeniyle göbek bağını ve yüzlerini hissedebilmektedir. Bazı durumlarda bu 12 haftalık süre sonrası bebek parmaklarını da emmeye başlar. Anne karnındaki bebek 12 haftalık olunca acıları hissetmeye başlamış olur.

20 Haftalık Bebek Annesinin Sesini Duymaktadır. Anne karnında bulunan bebek 20 haftalık olunca, bebekte uzun bir gelişme yaşanmıştır. Bebek annesinin sesini duyabilmektedir. Doğumun olacağı güne kadar bebek sizin annesi olduğunu öğrenmiş olacak. Anne karnında bulunan bebeğin ultrason ile bakılması durumunda cinsiyeti de öğrenilmiş olunur. Artık anne bebeğinin bütün hareketlerini hissetmeye başlar.

Bebeklerin doğmadan önce tat alma organları da gelişme gösterdiği için bebek tat alabilmektedir. Bebek anne karnında 10 haftalık olunca su yutmaya başlamaktadır.

Annenin kalp atışları bebeğin kalp atışlarını etkilemektedir. Annenin kalp atışları hızlanırsa bebeğin kalp atışları da hızlanmış olmaktadır. Bu nedenle de anne fazla strese girmemelidir. Bebekler anne karnında nefes almaya başlar. Bebek nefes almaya başlayınca annede hıçkırıkların oluşması meydana gelir. Bebekler anne karnında olmalarından dolayı öğrenme yeteneklerinin olmadığı düşünülmektedir. Bebekler annelerinin sesini duydukları gibi öğrenmeye de meyilli oldukları ortaya çıkmaktadır.

Anne ile bebeğin duygusal bağları bebeğin anne rahmine düşmesiyle başlamaktadır. Hamilelik döneminde başlayan bu duygusal bağlılık bebeğin doğmasıyla da daha fazla olmaktadır. Bazı anneler, bebeğiyle arasında kendiliğinden bir bağın meydana geldiğini düşünürler. Doğumdan sonra bir bağ oluşmaz ise ümitsizliğe düşerler. Oysa anne ile bebek arasındaki bağ doğumdan hemen sonra başlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu