Sağlık

Ayva Yemek İçin 10 Önemli Neden

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan aya sağlık kazandırmaya devam ediyor. Ayvanın hem meyvesi hem de yaprakları son derece faydalıdır.

Ayva yemek için 10 önemli nedeni sizlere sunuyoruz. Son derece lezzetli meyvelerden biri olan vitamin ve mineral deposu olarak sağlığımıza da katkıda bulunuyor. Tokluk süresini uzatan ve saçları besleyen bu meyvenin bir çok faydası bulunuyor. Ayvanın yaprağı da meyvesi kadar sağlıklıdır. Ayva yapraklarını kurutup kış aylarında çay olarak tüketebilirsiniz. Ayvanın faydaları arasında;

1-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ayvanın içerisinde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Meyve günlük C vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü karşılar.

2-Cildi Gençleştirir

Kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttıran meyve dokulara daha fazla oksijenin gitmesini sağlar. Böylece cildin gençleşmesine katkıda bulunur.

3-Kilo Verdirir

Glisemik indeksi düşük meyvelerden biri olan ayva kan şekerini yükseltmez. Bu nedenle diyabet hastaları tüketebilir. Ayrıca öğünlerde tüketerek tokluk hissinin artmasına neden olur. Diyette tatlı alternatifi arıyorsanız ayvayı tercih edebilirsiniz.

4-Bağırsak Hastalık Riskini Azaltır

Ayva içerdiği lifler sayesinde bağırsaklarınızı koruyor. Meyve inflamatuar bağırsak hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

5-Saçları Uzatır

Demir, bakır ve çinko konusunda zengin olan ayva saç diplerine daha bol oksijenin taşınmasına yardımcı oluyor. Böylece saçlarınızı çok daha gür çıkıyor.

6-Kanser Riskini Azaltır

Antioksidan içeriği yüksek olan ayva serbest radikallere karşı koruyarak kanser riskinin azalmasını sağlıyor.

7-Kötü Nefes Kokusunu Önler

Ayva anti-bakteriyel yapısı sayesinde mikroorganizmanın vücutta çoğalmasına engel oluyor. Bu da ağız kokusunun önüne geçiyor.

8-Sindirim Dostudur

Ayca sindirim konusunda da yardımcı oluyor. Kabızlığa iyi gelen meyce ishal gibi şikayetlerin de önüne geçiyor.

9-Kalp Ve Damar Sağlığını Korur

Yüksek oranda potasyum içeren meyve tansiyonun düşmesine neden oluyor. Ayca ayrıca kanın akışkanlığını artırarak dolaşım üzerine olumlu katkılar sunuyor.

10-Kansızlık Düşmanıdır

Ayvadaki yüksek demir içeriği sayesinde kan hücrelerinin üretimini arttırır. Anemi problemi yaşıyorsanız ayva sizin yararlı bir meyve olabilir. Ayvanın yararları saymakla bitmiyor. Bu meyveyi tüketerek sizde kaliteli bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu