Moda

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilmeli?

İş görüşmesine giderken ne giyilmeli sorusunu birçok yeni iş başvurusu yapan kişi merak etmektedir. İş görüşmesine giderken özenli bir şekilde giyinmek oldukça önemlidir. Görüşmeye giderken tercih edeceğiniz kombin sizin işe alınıp alınmayacağınızı belirler.

İş görüşmesine giderken kombin önerileri etkileyici olabilmek açısından önemli bir durumdur. Çeşitli açılardan durumu değerlendirerek çözüme ulaşabilirsiniz. Henüz ne giyeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa önceden biraz fikir edinmek sizler için yararlı olacaktır.

Renk Seçimleri Nasıl Olmalı?

İş başvurusu ardından sizi görüşmeye çağırdıklarında kendi tarzınıza odaklanmak ve abartılı renklerden kaçınmak gerekir. Özellikle bir başvuru kıyafeti şartı belirtilmemişse renklerde sade ve aşırı canlı tonlardan kaçınarak ilerlemek faydalı olacaktır.

Kurumsal firmalarda genellikle belirli bir standart oluşturmak en önemli konu olduğu için genele hitap eden giysiler gerekir. Çünkü rahatsızlık olasılığı şikayetleri ve marka değerinin düşmesi durumlarını getirebilir. İş başvurusu yaparken kıyafetleriniz geneldeki tarzınızı yansıtmalıdır. Yani iş içerisindeki giyim renklerinizle dışarıdaki giyim renkleriniz çok uçurumda olursa işle alakalı bütünsellik yok olacaktır.

Renk seçimleri stille bütün olmakla beraber canlı renkleri doğru kullanarak etkileyici bir standart kurabilirsiniz. Detaylarda sınırlı canlı renkler artı sağlar. Örneğin bordo kırmızı renk kullanacaksanız kemerde, çanta ve ayakkabıda, küçük detaylarda uygulanabilir

İş Başvurusu Takım Elbisesi

İş başvurusu takım elbiselerle bağdaştırılan ancak zorunlu olarak bunu gerektirmeyen bir durumdur. Klasik giyim görüntüsünü takım elbise modelleri haricinde de verebilirsiniz.  Erkeklerde de kadınlarda da klasik giyim türleri için kombin seçenekleri son derece fazladır:

  • Kumaş pantolon ve düz gömlek
  • Siyah kalem etek, düz keten pantolon ve mevsime göre bluz
  • Düz renklerde elbise ya da keten gömlek düz pantolon kombini vs. liste kendi zevkinize göre uzayabilir.

İş Görüşmesine Giderken Ayakkabı Modelleri Nasıl Seçilir?

İş başvurusunda giyilecek kıyafetlere paralel ayakkabılarınız genel stille bütünleşmelidir. Klasik giyim olan bir durumda ayakkabılarınız da klasik olmalıdır. Günlük stil daha ağır basıyorsa klasik parlak ayakkabılar yerine düz günlük ayakkabı modelleri seçebilirsiniz. Bütüne bakıldığında çanta ve aksesuarlar, saç görüntüsü de bunu desteklemelidir. Yani çok şık bir kıyafet üzerine saçlarınız özensiz olursa kötü izlenim oluşabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu