Diyet

Az Yenmesine Rağmen Neden Kilo Verilemez?

Az Yenmesine Rağmen Neden Kilo Verilemez? Tüm insanların sığındığı bahane olarak bilinen az yenmesine rağmen neden kilo verilemez konusu çok önemli olup araştırmalar yapılmaktadır.

Az yenmesine rağmen neden kilo verilemez sorusu genel olarak kadın ve erkeklerin en fazla merak ettiği soruların başında gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonrasında son derece önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olan bu soru için küçük bir araştırma yapalım.

Kilo Verememe Nedenleri?

Fazla kilolar hem dünyanın pek çok yerinde hem de ülkemizde çok sayıda kişinin en büyük sorunların başında gelmektedir. Kilo vermek için çok sayıda farklı zayıflama yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak hepsinden istenilen olumlu sonuçlar alınmazken bazı fazla kilo verenlerin en büyük sorunu az yemelerine rağmen kilo verememektir. Bu sorun karşısında farklı nedenler çıkarken istenmeyen sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Az yese de kilo vermeyenlerin en büyük nedeni genetik olarak kilo almaya yatkın bir yapıya sahip olmaktadır. Bunların yanı sıra farklı nedenlerden dolayı ne kadar az yemek yense de kilo vermek mümkün olmaz. İşte kilo verememe nedenleri şunlardır;

1 – Harcanan Enerji ve Alınan Kalori Miktarı

Zayıflama diyetleri kilo vermek için önemli bir rol oynarken bu tarz diyetlerin en önemli özelliği günlük olan besinler içinde alınan kalorinin yakılan kaloriden daha az olmasına neden olmaktadır. Özellikle hareket olmayan bir yaşama sahip olan kişiler ve masa başında çalışanların günlük gün içinde harcadıkları kalori az olup zaman içinde bazal metabolizma hızını düşürecektir.

2 – Metabolizma Hızının Yavaş Olması

Besinlerden alınan enerjinin vücuttan kalori şeklinde yakılma kapasitesi olan metabolizma hızı yaş, cinsiyet, vücut sıcaklığı, tüketilen besinler, hormonlar ve fiziksel aktivite gibi durumlardan etkilenmektedir.

3 –  Besin Oranının Doğru Ayarlanamaması

Besin tüketim oranı doğru tespit edilmesi gerekir. Az yemek yiyip kilo veremeyenler fazla ekmek tüketiyor demektir. Sağlıklı diyerek zeytinyağının fazla kullanılması ve fazla meyve tüketimi ile aşırı kuru yemiş kilo vermeye engel olacaktır.

4 – Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

Devamlı olarak kullanılan ilaçları içerikleri kilo vermeye en gel olurken zaman içinde daha fazla kilo almaya yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu