Yaşam

Başka Boyutları Öğrenebiliriz

 

Evren, modern bilimi de zorlayan bir bilim dalıdır. Yapılan son araştırmalara göre evren üzerinde bugüne kadar tanık olmadığımız başka boyutların varlığına kanıt aranmaktadır.

Geçtiğimiz dönemlerde çarpışmış olan iki nötron yıldızı üzerinden gelecek olan yer çekimsel dalgaların keşfi, en büyük keşifler arasında yer almaktadır. Uzmanlar, bu yer çekimsel dalga verilerine dayanmakta, evren üzerinde varlığı muhtemel olan uzayan boyutlar üzerinde dair hiçbir kanıt bulamamıştır. Yapılan araştırmalarda ise geçtiğimiz yıl içerisinde çarpışmış olan o iki nötron yıldızının yaymış olduğu yer çekimi dalgaları konusunda bilgilere erişim sağlanmıştır. Bu veriler, evrenin hala keşfedemediğimiz yönlerini bizlere sunmaktadır.

Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı

Fizikçiler yer çekimi dalgalarını tespit ettikleri zaman Nobel Ödülü kazanmışlardı. Geçtiğimiz dönemlerde ise bilim insanları, bu dalgaların varlık durumlarını nötron yıldızlarının çarpışmasıyla ilk kez gözlemlemiştir. Bu iki gelişme arasındaki en büyük farklar arasında kağıt üzerinde verilerin sunulmasıydı. İkinci durumda ise kağıt üzerinde sunulmuş olan verilerin kesin bir şekilde doğruluğunu kanıtlanmıştır.

Einstein’ın genel görelilik kuramı güneş sistemini açıklamaktadır. Bununla beraber araştırmacılar evren üzerinde ilgili daha fazla şey öğrenmeye devam ettikçe modern astronomiyi Einstein’in hayal gücünden öteye taşımayı başarmıştır. Araştırmalar Einstein’ın genel görelelik teorisine alternatif olarak yer alabilecek pek çok teoriyi de gündeme getirmektedir. Bilim adamları genel göreleliğin bazı boktalar üzerinde evreni açıklamak adına tutarsız kalabilmektedir. Nötron yıldızlarının çarpışmalarından gelecek olan sinyaller, evrenin her tarafından bilinen boyutların geçerli olduğunu kayıtlamıştır. Bu boyutlardan üç tanesi uzayda, dördüncüsü ise zamanın ta kendisi olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalara bunun bir başlangıç olarak yer aldığı düşünülmektedir. Günümüze kadar bulguları tam olarak doğrulamak adına ellerinde somut veriler yer almıyordu. Einstein ya da Hawking’in öncüsü olarak yer aldığı modern astronomide devrim yaşayabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu