Anne-Çocuk

Bebeklerin Ağlama Nedenleri Arasında Bulunanlar

Bebeklerin Ağlama Nedenleri Arasında Bulunanlar Nelerdir? Bebekler, isteklerini ve ihtiyaçlarını dile getiremediklerinden dolayı, bunu ağlayarak gerçekleştirmektedir. En keyifli parçalarından biri olan gülümseme, hiçbir ihtiyacının olmadığı anlamına gelmektedir. Bebeğe sahip olmanın en zor ve sıkıntılı taraflarından biri, onların yerli ve yersiz ağlama seslerini duymaktır. Ağlayarak sıkıntısını dile getiren bebek, rahatsız olduğu şeyi bu şekilde anne baba sınav aktarmaktadır. Bebek, bazen çığlık şeklinde ve son derece rahatsız edici bir ses tonuyla bir şeyler anlatmaya çalışmaktadır.

Bebeklerin Ağlama Nedenleri Arasında Bulunanlar Nelerdir? Deneyimli insanlar, bebeğin çığlıklarını duyduğunda ilk akıllarına gelen, aç olup olmamasıdır. Bebeğin karnının acıkmış olma ihtimali peşinden bir yerinin acıyıp acımadığı sorusu gelmektedir. Aşırı derecede uyarıldığı belli olan bebeğin, rahatsızlık duyduğu bu uyarı, altının değiştirilmesi ya da alınması olabilmektedir. Ağlayan bebeklerin sakinleşmesi için özellikle bakılması gereken yöntemler bulunmaktadır. İlk akla gelen yöntemler nelerdir? Bebek ağladığında nedeni nasıl bulunur?

Acıktığını Ağlayarak Bildirmesi

Bebek, özellikle aç olduğu zaman diliminde, açlığını ifade etmek için yoğun olarak ağlamaktadır. Anne ya da babaların bebeğin biraz önce beslenmiş olmasını dikkate alarak bu durumu elemeleri, son derece yanlış bir davranıştır. Bebek ağladığında ilk yapılacak işlem, annenin onu göğsüne koyması ve tekrar emzirmeye başlamasıdır. Zira bebeklerin ne zaman acıkacağı ve annenin göğsünde geçirdiği vakit süresince ne kadar miktarda süt emdiği belli olmamaktadır.

Altı Islanan Bebeğin Acı Duyması

Bebeğin feryadı figan ederek ortalığı yıkması ile anneye bir mesaj vermektedir. Islak yahut da kirli olan bezden, ziyadesiyle rahatsız olabilmektedir. Altını ıslatması yahut ta tuvaletini yapmış olması, bir müddet sonra derisinde tahrişe neden olmaktadır. Bu durumdan ciddi derecede rahatsızlık duyan bebek, ağlama ile durumu annesine aktarmaktadır. Daha yeni değiştirilmiş bez düşüncesi ise, anne babaların en sık yaptığı hataların başında gelmektedir. Zira bebeğin altını ne zaman ıslatacağı belli olmamaktadır.

Çektiği Acıyı ve Sıkıldığını Dile Getirme Yöntemi

Bebekler zaman içerisinde bir yerinin ağrıması nedeni ile de ağlaya bilmektedir. Bazen kundağı çok sıkı geldiğinden, kollarında uyuşma yaşayabilmektedir. Yüzünün bir tarafını tırnakları ile çizmiş ya da genelde görülen kulaklarında veya midesinde bir ağrı hissetmesi de gerçekleşebilmektedir. Özellikle diş çıkarma dönemlerinde sıklıkla görülen ağlamalar, dişin çıkma esnasında oluşturduğu acıdan kaynaklanmaktadır. Bazen de ev ortamında sıkılan bebekler, dışarıya çıkıp hava almakta isteye bilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu