Dekorasyon

Minimal Özellikli Sanatın Yaşam Alanına Dönüşmesi

Minimal Özellikli Sanatın Yaşam Alanına Dönüşmesi! Minimalizm, bir sanat akımı olarak ortaya çıkmıştır. Yalın özellik gösteren ancak yalan olmayan bir güzellik anlayışını temsil ettiği tanımlamasına sahip bulunan minimalizm, günümüzde artık yaşam alanlarında kullanılmaya başlanmaktadır.

Minimal Özellikli Sanatın Yaşam Alanına Dönüşmesi! Yaşam tarzına dönüşen minimal anlayış, dekorasyon tarzı olarak da ortaya çıkmaktadır. İnsanların hem yaşam tarzlarını hem alışkanlıklarını hem dekorasyon zevkini hem de estetik anlayışını etkileyen bir anlayışa dönüşmektedir.

Nesnelerin Sadece Güzelliği ile İlgilenmek

Minimal yaklaşım ile ortaya konulmak istenen dekorasyon, nesnelerin sadece güzelliğine odaklanmayı içermektedir. Ayrıca renklerden elde edilecek tasarrufu da simgelemektedir. Bazen azaltma bazen de vazgeçme gibi öğütleri beraberinde getirmektedir. Minimal anlayış sayesinde insanlar hemen her şeyden tasarruf ederek israfın da önüne geçmektedir. Renkli ya da gösterişli objelerin farklı şekillerde kullanılmasını sağlayabilmektedir.

Minimal yaklaşım, insanların hem yaşam alanlarına hem bedenlerine hem de ruhlarına iyi gelecek işlemlere imza atabilmektedir. Sadelik anlayışı ile hareket eden bu yaklaşım tarzı, denge ile birlikte düzeni sağlayan yapısallıklar içermektedir. Yaşam alanlarının kendine özgü ifadelerini suna bilmelerini sağlamaktadır. Kendilerini ifade edebilme özgürlüğü bahşedilen yaşam alanları, bu sayede hem ferah hem de hafif bir görünüm elde edebilmektedir. Yer döşemesi ile duvarlar üzerinde alabildiğince açık tonların tercih edilmesi bu görünümü elde etmeye vesile olmaktadır.

Natürel Dokularla Sıcak Ortamlar

Odalarda tercih edilen halıların büyük boyutlar içermesine özen gösterilmesi, oturma gruplarının altında kalacak şekilde yerleştirilmek ile minimal tarzın ortaya konması sağlanmaktadır. Zira küçük halılar odak noktasını oluşturduğundan, yaşam alanını küçük göstermektedir. Güneş ısı ve ışığını kesme özelliğine sahip mobilyaların pencereden olabildiğince uzak konumlandırılması, bu tarzın en önemli özelliğini yansıtmaktadır. Hem yalın formlu hem de natürel renkli mobilyaların yaşam alanının zarafetini besleyeceği unutulmamalıdır.

Yaşam alanlarında sıcak bir atmosfer ortaya koyma düşüncesinde olan insanlar, tekstil ürünleri seçeneği ile yaşam alanı üstünde hem renk hem de doku katkısı sunarak diledikleri ortamı oluşturabilmektedir. Bazen beyaz ile siyahın zıtlığından istifade ederek ortaya şık bir mekanın vizyon konulması da sağlanabilmektedir. Estetiğin gücünün ortaya konması için cam dokudan faydalanmak da seçenekler arasında yer almaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu