Eğitim & Kurs

Belgesel Filmleri Nasıl Çekilir?

Günümüzde senaryo yazarı olmak için doğuştan yeteneğe sahip olmak gerekmemektedir. Bazı insanlar senaryo yazarlığını daha iyi yapması yeteneksiz olduğunuz duygusuna kapılmamanız gerekmektedir.

Senaryo yazımı öğrenilebilir ve zaman ilerledikçe daha da uzman hale gelebilirsiniz. Burada önemli konulardan bir tanesi senaryo yazarlığı için gereken zaman ve çabayı göze alınmasıdır.

Belgesel uygulamalarında ise bu kısıtlama söz konusu olmamaktadır. Anlatım konularını en iyi şekilde tamamlayacak mekanlar ya da olayların çekim imkanı bulmamanız durumunda, arşiv görüntülerden, kurgusal anlatım konularında, grafik ya da animasyon aşamalarından yararlanabiliriz. Bu görüntü desteği ise tam ifade edilemediği zaman yazı destekli anlatıma ağırlık verilebilir.

Belgesel film hazırlama uygulamalarının üç boyutundan söz edebiliriz. Bunlardan bir tanesi araştırma, ikinci konu anlatı boyutu ve sinematografi boyutudur. Belgeselci bu alanlar üzerinde bilgi ve yeteneğe sahip olması gerekmektedir.

Belgesel Anlatımı

Belgesel Senaryo yazımını öğrenebilmek adına bir yerlerden başlanması durumunda, belki de en iyisi yine de alıntıdan başlanması gerekmektedir. Belgeselci görüntülerle asıl olayı anlatmaktadır. Anlatı sanatının temel kurallarını iyi şekilde bilmeyenler, onu belgesele özgü şekilde kullanmakta zorlanmaktadır.

Senaryo Hakkında Bilgiler

Bu etkiyi sunabilmenin altın kuralları arasında doğru gösterme ve yönlendirme yapmamaktır.  Söyletmek genel olarak seslendirme ya da röportajlardaki konuşmaların, görebileceğimiz her durumu anlatmasıdır.

Direkt olarak söylemenin göstermekten daha iyi olduğu bazı konular yer almaktadır. bununla beraber her şeyi sözlü şekilde ifade etmek senaryoların en büyük sorunları arasındadır.  Belgesellerin uzun süreli olmaları nedeniyle daha detaylı anlaşılmaktadır. Konu işlenmesi sırasında gereksiz ve sürekli aynı detayları işlememeniz gerekir.

Başarılı bir belgesel hazırlamanın en büyük sırları arasında üslup konusu yer almaktadır. Bir belgeselci olarak hedefiniz en temelinde konu aktarımı yer almaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu