Güzellik

Gebelik Sürecinde Yapılması Gereken Testler

Aileler için gebelikte hangi testler yapılmalıdır sorusu son derece merak edilen bu konudur. Sağlıklı gebelik geçirmek isteyen size belirttiğimiz testleri mutlaka yaptırmanız gerekir.

Hamilelikte Yapılacak Testler

Kadınlar sağlıklı gebelik süreci geçirmek için öncelikle en doğru testleri yaptırmalıdır. Gebelik uzun bir süreçtir. Bu süreç içerisinde de anneler ve bebeklerinin en sağlıklı şekilde ilerleme yaşaması gerekir. Bunun için hamilelik sürecinde bir takım testler ile bebeklerin gelişim durumları kontrol altına alınır. Bu testlerin zamanında yapılması, bebekte oluşan ya da anneyi tehdit eden herhangi bir durum için erken bir şekilde müdahale etmeyi de ortaya çıkarır.

Hamileliğin İlk Haftasında Yapılacak Testler

Anne ve babalar gebelik haberi ile birlikte son derece büyük bir mutluluk yaşarlar. Bu mutluluğu arttırmak için de bebeklerinin sağlıklı olduğundan emin olmak isterler. Bu nedenle de gebeliğin ilk haftasında yapılacak testler ile bebeklerin durumu kontrol altına alınmaya çalışılır. CMV enfeksiyonu taraması gebeliğin ilk haftasında yapılır. Bu enfeksiyon en fazla bebek ölümlerine neden olan enfeksiyondur. Bu nedenle de öncelikle bebeğin sağlıklı olup olmadığı enfeksiyon testleri ile ortaya çıkarılır.

İkili Tarama Testleri

Anne adaylarının yaptırması gereken en önemli testler arasında ikili tarama testleri gelir. 11 ve 14 hafta arasındaki gebeler bu test ile bebeklerinin sağlıklı olup olmadığı bilgisine ulaşır. Bu test ile bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Böylelikle de bebekte oluşabilecek sorunlar en kısa ve hızlı bir şekilde ortaya çıkarılır.

İkili tarama testleri, genetik hastalıkların belirlenmesinde de son derece önemlidir. Down Sendromu ya da genetik faktörlü diğer hastalıklar ikili tarama testleri ile ortaya çıkarılır. Bu sayede de bebeğin sağlık durumu ilk üç ay içerisinde öğrenilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu