Sağlık

Brokoli Sağlığımızı Koruyor…

Brokoli Sağlığımızı Koruyor…

 

Brokoli son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda yüksek oranda beta karoten bulunduran bir sebze olması sebebiyle araştırmacılar ve uzmanlar tarafından dikkat çekilen bir sebzedir. Brokolinin içerdiği  beta karoten vücudumuzu meydana getiren organlarımızı kansere karşı korumaktadır ve organların işlevlerini düzeltmektedir. Özellikle bağırsaklarımızda midemizde yemek borumuzda meydana gelebilecek kanserleri önleyen çok önemli bir sebze olan brokoli aynı zamanda bir besin deposudur. İçerdiği c vitamini ve B1 vitamini ile kükürt (S) potasyum(K) ve kalsiyum (Ca) zengin içeriğiyle sofralarımızın vazgeçilmezi besini olmaya devam ediyor.

Brokolinin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

brokolinin sağlığımıza faydaları şu şekilde sıralanabilir:

kansere karşı vücudumuzu koruyan zengin beta karoten içermesi
bol miktarda b1 c ve e vitamini içer misin sebebiyle kalp hastalıklarına karşı bizleri koryan kuruyan zengin bir besin kaynağı olması
yüksek oranda (Fe) demir ve folik asit içermesiyle iyi bir kan yapıcı besin olması
az kalori içermesi ve çok faydalı vitamin mineral ve organik asit içeriği ile hücreleri müziği yeterince beslediği için diyet yapanlar tarafından da kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Brokolinin Yan etkisi var mıdır?

Doğadaki bütün şifalı bitkilerin sebzelerin ve meyvelerin mutlaka az da olsa yan etkileri vardır. Brokolide bir yan etki olarak iyot emilimini azalttığı için brokoli tüketen insanların iyotlu tuz tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Brokoli üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ciddi yan etkiler henüz saptanmamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu