Sağlık

 CİLT KURULUĞU NASIL OLUŞUR VE NASIL ÖNLEM ALINIR

 

 CİLT KURULUĞU NASIL OLUŞUR VE NASIL ÖNLEM ALINIR

Kuru ciltler çoğumuzda sorun teşkil eden bir durumdur. Bu sorun vücudunuzda çatlamalara da sebep olabilmektedir. Bu sorun için birçok krem ve ilaç kullanmışızdır. Kuru ciltleri evde elinizin altında bulunan malzemelerle de nem takviyesi yapabilirsiniz.

Cilt kuruluğu en çok orta yaş ve üst kişilerde görülür. Cildin kuruması sonucu cildinizin üzerinde kuruma ve kaşıntı problemiyle karşılaşırsınız. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler güneşin altında fazla kalma ve sık sık duş alma eylemlerini gerçekleştiriyorsa cildin kuruması o zaman kaçınılmaz hale gelir. İnsanlar en ufak bir terlemede hemen duş alıyorlar ve saçlarının bile kendi yağıyla beslenmesine müsaade etmiyorlar. Cilt kuruluğunun sebepleri cildinizin sıcak su,kimyasal deterjanlar ve kullandığımız sıvı sabunlar gibi doğal yağ içermeyen  vücut temizleyicileri ve sentetik materyallerden üretilmiş giyeceklerin sebep olduğu sürtünmeler,kuru ve soğuk havanın etkisi,güneş ışınlar ve klima kullanımı ciltteki nemi çekebilen kimyasal maddeler arasındadır.Bedensel faktörlerinde etkili olduğu cilt kuruluğuna metabolizma sorunları,aniden kilo alıp verme gibi etkenlerde etki eder.Cilt kuruluğunun belirli olduğu durumlarda cildiniz solgun ve  mat bir hale dönüşür.Bu durum deride donuk gri beyaz bir renk oluşmasına sebep olur.Bunun yanı sıra cilt üzerinde pullanma,cildi soyulması ve kepeklenme denilen deri dökülmesi,cilt çatlakları ve ciltte derin yarıklar görülebilir.Cilt kuruluğu en fazla cilt bölgeleri yağ bezlerinin yeteri kadar olmadığı kollar,bacaklar ve gövde kısmında görülür.Bu bölgelerde cildin sıvı kaybını yeteri kadar dengeleyecek yağ bezinin olmaması cildin kurumasını daha fazla hızlandırmaktadır.Öncelikle bu durum için elbette dermatolog bölümüne görünmelisiniz.Doğal maskeler hazırlamadan önce duşun altında fazla kalmamaya özen gösterin.Deterjan aseton gibi kimyasal maddelerle çok temasta bulunmayın.Bol kıyafetler ve pamuklu giysiler giyin.Klimanın altında fazla kalmamaya özen gösterin.Yaz aylarında bol bol su içmeye çalışın. Su haricinde meyve suları ve bitki çayları gibi cildi besleyen içeceklerde içebilirsiniz. Zengin içerikli meyve ve sebzeler tüketmek cilt kuruluğa bitkisel çözüm açısından oldukça faydalıdır. Onun haricinde evde de cildinizi nemlendirecek karışımlar hazırlayabilirsiniz.Bir yumurta sarısını,bir yemek kaşığı balı ev bir yemek kaşığı zeytin yağını bir kaba koyarak karıştınız.Cilt üzerinde sürmek istediğiniz yere iyice yedirerek sürün.Bu yöntemi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.Bunun dışında uygulayabileceğiniz patates maskesi de oldukça etkilidir.Bir tane patatesi soyarak rendeleyin.Daha sonra pamuk veya kağıt yardımıyla yüzünüze çok bastırmadan sürün.Daha sonra ılık suyla temizleyin.

Cilt kuruluğuyla baş etmenin yolu önleminizi iyi almaktır.Daha sonra evde doğal maskelerle ve nemlendiricilerle destekleyebilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu