Teknoloji

Çin’den Google Araçlarına Karşı 4’lü İşbirliği

Çin’den Google Araçlarına Karşı 4’lü İşbirliği! Bildiğiniz gibi aylar önce ABD, Çin’in yükselişini hazmedememiş ve tüm Google araçları için yasaklama getirerek Çin’li teknoloji devlerinin bu araçları kullanmasının önüne geçmişti. Huawei özelinde diğer tüm Çin’li şirketlerin özellikle ABD ve Avrupa pazarında erimelerini ve güçlenmelerini kaybetmelerini istemişti. Her ne kadar bunda başarılı gibi görünse de, aslında Google ve Microsoft gibi devlerin bu işte zarar ettiği de bilinen bir gerçek. Zira hem Apple, hem Google hem de Microsoft, hem yatırım üssü olarak hem de bir pazar olarak Çin’den çok büyük avantajlar elde ediyordu. Zira 2 milyarlık bir pazarı kaybetmekle kalmayacak, başka yerde ortalama 1000 dolara yaptırabileceği bir cihazı ya da hizmeti buradan 100 dolara temin etmenin de avantajlarını kaybedeceklerdi.

Çin’den Google Araçlarına Karşı 4’lü İşbirliği! Söz konusu düelloda karşılıklı kılıçlar çekilmiş ve her iki dev ekonomi, birbirini olumsuz etkilemeye başlamıştı. Aslında bu süreçte en büyük darbeyi Çin aldı. Bu yüzden hamle üzerine hamleler yapmak zorunda kaldı. İşte bu hamlelerden biri de GDSA, gelin dilerseniz GDSA nedir bir göz atalım.

Google’a Alternatif “GDSA” Olacak

Çin’in 4 büyük teknoloji devlerinden başta Huawei olmak üzere Vivo, Xaomi ve Oppo, birlikte hareket etme kararı verdi. Buna göre, söz konusu Google hizmetleri olan Google Maps, Google Navigation, Google Translate, Google Oyunlar, Google Takvim, Google Kitaplık ve Google Film gibi uygulamaların yerine, yerli uygulamalar getirilecek. Aslında bu uygulamalar hali hazırda alternatif olarak Çin’de bulunuyor. Mesel Weibo, WeChat, WeInsta gibi uygulamalar mevcut. Ancak, Çin’li devler, bunu bir GDSA yani Google Play benzeri bir sanal dükkana entegre ederek, hem pazarlanmasını hem de geliştirilmesini sağlayacak. Tıpkı Android uygulamalar gibi açık kaynak kodlu bir sanal mağaza inşa edecek.

GDSA sayesinde, tüm Huawei, Oppo, Xaomi ve Vivo (şimdilik bu 4 marka) kullanıcıları, artık tıpkı Android geliştiricileri gibi, söz konusu uygulamalarını geliştirebilir, sanal mağazada pazarlayabilir ve satabilir. Bu sayede, hem Google Play, hem Play Store hem de Apple ile Google, çok büyük yaralar almış olacak. Zira, şimdiden GDSA için hedef pazarlar belirlenmiş durumda.

İlk Etapta Hedef Pazarlar Rusya, Hindistan ve Malezya

Aralarında Rusya, Hindistan, Malezya ve Pakistan gibi ülkelerin bulunduğu öncü pazarlarla GDSA’ya giriş yapılacak. Artık bu pazarlarda söz konusu firmalara ait hiçbir yeni cihazda, ne Apple Store ne de Google Play olmayacak. Bunların yerine Çin’li GDSA olacak. Ve aynı zamanda GDSA üzerinden alışverişin yapılabilmesi için gereken alt yapılar da hızla hayata geçirilecek. Zira bu uygulama ve eklentiler için bir ödeme sistemi hayata geçirilmeli.

Bakalım bundan sonraki adım ne olacak ve bu furyaya diğer elektronik cihazlar da eklenecek mi? Hep birlikte takip edeceğiz.

SEO uyumlu anahtar kelimeler: Apple, Apple Store, GDSA, Google, Google Play, Huawei, Oppo, Vivo, Xaomi

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu