Anne-Çocuk

Çocuklarda Boy Uzamasına Yardımcı Besinler Nelerdir?

Çocuklarda Boy Uzamasına Yardımcı Besinler Nelerdir? Annelerin en çok dikkat ettikleri konu çocuklarının beslenmesi olsa da bazen yanlış da yapılabiliyor. Önemli olana çocuğun ona yardımcı besinlerden dengeli beslenmesidir.

Çocuklarda Boy Uzamasına Yardımcı Besinler Nelerdir? Yardımcı besinler bir çocuğun kemik gelişimine kadar destekçidir. Bir insan doğar ve büyüme sürecine girer. Anne sütü dışında bir gıdayla buluşması ise 6. Ay da gerçekleşir. Anne ve bebeğin asıl beslenme macerası işte burada başlar. Bebeklik ve çocukluk çağında alınan yeterli besinler yetişkinliğe yatırımdır. İlerde kemik, kas gelişimi tamamlanmış sağlıklı bir birey yetişmesi için beslenme planında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Her besin birbirinden farklı ya da benzer birçok zengin içeriğe sahiptir. Farklı mineral farklı vitamin içerikleri mevcuttur. Bir çocuk bir yaşına gelene kadar ki 6 ay sürecinde birçok gıda ile tanışmış olmalıdır. Bu tanışmalar esnasında ise doğru bir beslenme alışkanlığı kazanabilmek çok önemlidir.

Bir çocuk markette ya da bir başkasında gördüğü paketli gıdalara düşkün olabilir. Bu konuda dikkatli olmak çok önemlidir. Bir çocuk bu hazır gıdalara alışıp sürekli talep ederse birçok sıkıntı oluşabilir. İçeriği temiz olmayan bu gıdalar büyüme de eksiklikler, iştah kaybı ve kilo problemi gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Çocuklarda boy gelişimi genetik bir faktör olsa da bunu geliştirecek besinler mevcuttur. Vücut gelişimi açısından en faydalı makro proteindir. İçeriği açısından sağlıklı ve zengin vitaminli besinler tüketmek boy uzamasını arttırabilir. Bir kadının boy gelişiminin tamamlanması 18, bir erkeğin ise 25 yaşına kadardır. Bir çocuğun vücut gelişimini doğru tamamlayarak, boyunun uzamasına yardımcı besinler şunlardır;

Et ve Balık Tüketimi

Bir çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi için günde ortalama olarak 100 gr et tüketimi gerekir.

Süt Ürünleri ve Yumurta

Protein ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan süt, yumurta, tereyağı, peynir ve yoğurt çocuk gelişimini destekleyen besinlerdir.

Pekmez

Kalsiyum ve fosfor açısından enerji değeri yüksek içeriğe sahip olan bu besin oldukça önemlidir.

Kuruyemişler

Paketli gıdalar yerine alışabilecek en sağlıklı atıştırmalık olarak görülebilir. Çocukların zihinsel ve fiziksel yorgunluklarını alarak kalbi korur ve büyümeye yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu