Ekonomi

Hangi Bankada Hesabınız Olduğunu Nasıl Sorgulayabilirsiniz?

Hangi Bankada Hesabınız Olduğunu Nasıl Sorgulayabilirsiniz? Bazı banka hesapları zamanla unutulup kullanılmayabiliyor. Sizler de hangi bankada hesabınız olduğunu sorgulamak istiyorsanız makalemizi dikkatle okumalısınız.

Hangi bankada hesabınız olduğunu nasıl sorgulayabilirsiniz? sorusu işleri gereği farklı bankalardan hesap açmak durumunda kalanların fakat bu hesaplarını hatırlayamayanların veya hesapları olup olmadığını öğrenmek isteyenlerin yanıtını merak ettiği bir sorudur. Artık neredeyse her bireyin bir banka hesabı var. Birçok farklı sebeplerden de başka hesapları açtırabiliyoruz. Bu açılmış hesaplar da bazen unutuluyor. Peki, hangi bankalarda hesabınız olduğunu nasıl sorgulayabilirsiniz? Öncelikle bu işlem son dönemlerde oldukça kolaylaştı.

Banka hesabı sorgulaması yapmak isteyenlerin asıl amacı kullanmadıkları banka hesaplarının hesap kesim ücretlerini ödemek istememeleridir. Hesap kesim ücretlerinin ödenmemesi durumunda kullanıcıların kredi notları düşürülmektedir. 2013 yılında yapılan düzenlemeye göre kullanıcılar hesaplarını kullanmasalar da bankalar hesap kesim ücreti tahsis edebilmektedir. Bu sebeple insanlar da unutulan hesapların bulmak için arayışa girdi.

Kullanılmayan Banka Hesaplarını Öğrenmek

Kullanılmayan banka hesaplarının hesap kesim ücretini ödemek istemeyenler “hangi bankada hesabım var?” sorusuna yanıt arıyor. Hangi bankada hesaplarının olduğunu öğrenmek isteyenlerin diğer amacı ise hesaplarında eğer para bulunuyorsa bu paraları çekmek istemeleridir. Son yıllarda banka kartı kullanımının artması ile birlikte çoğu insan bankalardan hesap açmaya başladı. Bu durum ve daha önceki yıllardaki düzenlemelere göre bankaların hiçbir ücret talep etmemesi ile insanlar birçok hesap edindi. Fakat bu durum 2013 yılından sonra değişime uğradı.

Hangi bankada hesabınız olduğunu öğrenmenin iki farklı yolu vardır. İlk yolu tüm banka şubelerine tek tek gezerek ya da banka şubelerinin müşteri hizmetleri ile görüşerek banka hesaplarını sorgulamaktır. Bu yöntem oldukça uğraştırıcı bir yöntemdir.

E-devlet Üzerinden Banka Hesapları Sorgulanabilir Mi?

E- devlet üzerinden banka hesaplarınıza ulaşmanız mümkündür. Bu hangi bankada hesabınız olduğunu öğrenmek için devletin size sağladığı bir kolaylıktır. E-devlet banka hesabı sorgulama, banka hesaplarınızı öğrenmek için oldukça kolay bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmak ve arama yapmaktır. Eğer e-devlet şifresine sahip değilseniz bir PTT şubesine başvurarak şifre edinebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu