Yaşam

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik

 

Kadınlarda özellikle doğum sonrası cinsel isteksizlik problemi yaşamaktadır. Hamilelik döneminde de aynı şekilde problem yaşanabilecek gibi bebeğin doğumunun ardından anne kendini tamamen bebeğine adadığı için bu problem yaşanabilir. Çoğu zaman anne özellikle bebeğini emzirirken kendini kötü hissedebileceğinden cinsel ilişkiye girmeyi reddedebilir. Bunun yanı sıra doğum sırasında çekmiş olduğu acılar veya doğum sonrasında yaşanan problemler kişinin kendini cinsellikten soyutlamasına neden olabiliyor. Çiftlerde özellikle doğum sonrası dönem pek çok farklı sorunun yaşanmasına neden olabilecek bir dönemdir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir.

Özellikle yaşanan doğum sonrası korku cinsel isteksizlik nedenleri arasında yer almaktadır. 40 gün boyunca cinsel ilişkinin yaşanmaması gerektiğinden bu süre özellikle çiftlerin birbirlerinden uzaklaşmalarına neden olabilir. Erkeklerde bu dönemde cinsel dürtü fazla olabileceğinden bayanların isteksiz olması farklı problemlerin yaşanması konusunda etkilidir. Aynı zamanda doğum sonrasında annenin bebeğini emzirmesi ve süt kokusu cinsellik düşüncesini aklına getirmemesine neden olabilir. Korku, bebeğin bakımı, yorgunluk, tedirginlik, problemler yaşanması durumunda çiftlerde özellikle doğum sonrası dönemde cinsellik oldukça zorlayıcı bir evrenin oluşmasına neden olabilir.

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Nasıl Düzelir?

Doğum sonrasında bayanlarda olduğu kadar aynı zamanda erkeklerde de cinsel isteksizlik problemi yaşanabilir. Özellikle bebeğin hayatına adapte olmak için uğraşan anne ve baba cinsel isteksizlik problemi yaşayabilir. Erkeklerde yaşanabilecek olan isteksizlik durumu özellikle kadının bebeğini emzirmesi veya devamlı olarak süt kokması nedeniyle oluşabilir. Bu durum zaman içerisinde düzelebilir. Çiftlerin bu dönemde biraz daha sabırlı olması ve aynı zamanda birbirlerine ılımlı yaklaşmaları önemlidir. Doğum sonrasında anne de yaşanan isteksizlik özellikle erkeklerin aldatma dürtüsünü çoğaltabilir. Bu nedenle her iki tarafın birbirinin taleplerini karşılayacak şekilde hareket etmesi önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu