Sağlık

Emzirme Sonrası Göğüsten Süt Gelmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Emzirme Sonrası Göğüsten Süt Gelmemesi İçin Ne Yapılmalı? Anneler, emzirme dönemi sonrasında göğüsten süt gelmesi problemi yaşayabiliyor. Sizler de bu sorunun önüne geçmek için ne yapılması gerektiğini bilmiyorsanız makalemizi okumalısınız. İşte konuyla ilgili merak ettiğiniz her şey..

Emzirme dönemi sonrası göğüsten süt gelmemesi için ne yapılmalıdır? sorusu emzirme dönemi tamamlamış annelerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Emzirme döneminiz boyunca göğsünüzden süt gelmesi oldukça normal bir durumdur. Peki, emzirme dönemi sonrası süt gelmemesi için ne yapılmalı? İlk olarak bilinmesi gereken konu anne sütü kesme dönemidir. Bu dönem göğsünüzdeki süt miktarın oldukça etkiler ve yine bu dönem göğsünüzdeki süt miktarının azalması ile başlar.

Emzirme dönemi dışında memeden süt gelmesi farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Eğer bebeğinizi erken sütten kesmek istediyseniz memenizden gelen süt hala emzirebileceğiniz anlamına gelebilmektedir. Fakat emzirme döneminiz üzerinden uzun bir süre geçmiş ve bebeğinizi uzun süre emzirdiyseniz bir doktora başvurmak doğru olacaktır.

Memeden Süt Gelmemesi İçin Ne Yapılmalı

Anne sütü nasıl kesilmelidir? Sorusunun cevabı ile memeden süt gelmemesi için ne yapılmalıdır sorusunun cevabı birbiri ile oldukça bağlantılıdır. İşte bu konu hakkında yapılması gerekenler…

  • Öncelikle bebeğin anne sütünden kesilmesinin bir süreç olduğunu kabullenin.
  • Bebeği anne sütünden aniden kesmek, memelerde halen süt bulunduğu ve süt üretiminde devam edildiği için göğsünüzden süt gelmesine sebep olmaktır.
  • Bebek, yavaş yavaş emzirme azaltılarak sütten kesilmelidir.
  • Emzirmeyi aniden keserseniz göğsünüz tıkanabilir ve ağrı yaşayabilirsiniz. Eğer az miktarda emzirirseniz vücudunuz süt üretimini azaltır ve memeden süt gelme durumu ile karşılaşmazsınız.
  • Göğsünüze soğuk kompres uygulamak da süt akıntınızın durmasına yardımcı olacaktır.
  • Bol su tüketmek de süt akıntınıza iyi gelecektir.
  • Eğer sütünüzün varlığını hissediyorsanız sütünüzü sağmak sizi rahatlatacaktır.

Emzirme Dönemi Bittikten Sonra Süt Ne Zaman Azalır?

Emzirme dönemi bittikten sonra süt akıntısı belli bir süre devam etmektedir. Bu da oldukça olağan bir durumdur. Vücudunuzun süt üretimini durdurması zaman alır. Sütün geri çekilmesi emzirme durdurulduktan sonra yaklaşık dört beş hafta sonra gerçekleşmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu