Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumları Nasıl Olmalıdır?

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumları Nasıl Olmalıdır? Ev dekorasyonu renkleri ile mobilyaları ile bir bütündür. Özellikle ev dekorasyonunuzda mobilyaların yerleşmesi düzeni ve renk uyumları oldukça mühimdir. Evinizin nasıl dekore etmiş olursanız olun özellikle seçeceğiniz renkler birbirini tamamlamalı ve göz yormamalıdır.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumları Nasıl Olmalıdır? Doğru renk seçimleri ile ev dekorasyonunda istediğiniz atmosferi kolay bir şekilde yakalamış olursunuz. Örneğin birbirine yakışan renklerin bir arada kullanılması bir uyumdur. Genel olarak ton sür ton renkler tercih edilir. Renklerin insanlara psikolojik etkileri üzerinde ne kadar değişik sonuçları olduğunu herkes bilmektedir. Ton sür ton renkler tercih ederek evinizde yakalayacağını uyum herkesin gözünde hoş bir izlenim bırakacaktır.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumları

Özellikle iç mekân dekorasyonlarında renk uyumları oldukça önemlidir. Çünkü iç mekân tasarımlarınız sizin kişiliğinizi ve zevklerinizi yansıtmaktadır. Burada kullanacağınız renkler ve mobilyalarla olan uyumu bu açıdan çok önemlidir. Doğru renkler ile oluşturacağınız renk kombinasyonları evinizde daha canlı daha şık bir görünüm yaratacağından sizleri de mutlu ve enerjik olmaya teşvik edecektir. Ancak bu renk uyumlarını tek bir odada gerçekleştirmek yerine evin geneline yayarak ev genelinde dekorasyon açısından bütünlük sağlayabilirsiniz. Bu renk uyumları evinizdeki bütünlüğü sağlayarak daha şık bir görünüm sağlayacaktır.

Dekorasyonunuzda renk dağılımını dikkatli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Örneğin yaprak yeşili ve toprak tonlarını bir arada kullanabilirsiniz. Veyahut değişik renkleri bir arada kullanıp istediğiniz cıvıl cıvıl görünümü elde edebilirsiniz. Veya birbirine zıt renkleri tercih ederek daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Halılarınız koltuğunuz ve koltuğumuzun üzerindeki yastıklar birbirinden zıt renkte oluşursa daha canlı bir görünüm elde etmiş olursunuz.

Zıt renklerden bahsederken birbirinin tam zıttı olan renklerden bahsetmiyoruz. Elbette ki bu zıtlığı da kendi bünyesinde uyumlu bir şekilde barındıran renklerden bahsetmekteyiz. Örneğin gri ve kırmızı gri ve mor siyah ve beyaz gibi renkler.

Renk uyumu konusunda zorlanıyorsanız mobilyalarımızı grup grup ayırarak karar verebilirsiniz. Veya perdeleriniz halılarınız üzerinden yola çıkarak evdeki genel rengin hangi renk olması gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu konuda duvar renginiz de sizin için yardımcı olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu