Sağlık

GÖZ KAYMASI NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR

GÖZ KAYMASI NEDİR

Göz kayması aynı zamanda şaşılık diye bilinen bu hastalık, gözlerden birinin veya her ikisinin farklı yönlere doğru seyretmesidir. Yani gözün biri odaklanan noktaya bakarken diğerinin ondan alakasız bir biçimde sağa sola yukarı veya aşağı bakmasıdır. Kayma durumu her zaman olabileceği gibi  bezende belirli aralıklarla olabilir. Bunun sebebi ise aşırı yorgunluk, dikkat dağınıklığı, hasta olma durumlarına göre farklılık göstermesidir.

Genelde doğuştan olan göz kayması hastalığı ilk dört beş aydan sonra fark edilir. Bu süre zarfından önce olan şaşılık gibi belirtiler ilk üç ayda bebekler gelişimini henüz tamamlamadığı için herhangi bir sağlık sorunu olarak görülmez. Nadiren de olsa ilk dört beş aydan sonra görülen şaşılıklar burun köklerinin geniş olması veya göz kapağının iç tarafındaki deri kıvrımının bulunması ile gözler içe doğru bakıyor görünümü vermektedir. Bu olay tıpta yalancı şaşılık olarak bilinir. İlerleyen yaşlarda bu durum kendi kendine düzelir. Fakat bebeklerde şaşılık durumu fark edildiği takdirde yalancı şaşılık olduğu düşüncesiyle doktora danışılmaması son derece yanlış bir davranıştır. Bu kararın doktor tarafından verilmesi daha sağlıklı bir durumdur. Aksi takdirde doktora gidilmemesi veya geciktirilmesi ileride kişinin göz tembelliği adı verilen sağlık problemi ile karşı karşıya kalmasına sebep olur.

Bu hastalık yüzde bir oranında yetişkinlerde de görülebilir. Bunun sebebi  kişinin tiroit hastalığı, diyabet, beyin tümörleri veya travmalar gibi bazı hastalıklara maruz kalması olabilir. Yetişkinlerde bu hastalık göz egzersizleri yaparak,prizmalı gözlükler kullanarak, enjeksiyon tedavisi uygulanarak veya ameliyat ile tedavi edilmektedir. Doktor iyi bir inceleme sonucunda gözdeki rahatsızlığın boyutuna göre hangi tedavinin uygun olduğuna karar vererek bunlardan birini tercih eder.

Gözler insan vücudundaki en önemli organdır. Hayatımızdaki güzelliklere tanık olmamızı sağlar. Çocuklarımızın bu güzelliklerden mahrum olmaması için ve de ileride hayatını olumsuz etkileyecek problemlerle karşılaşmaması için herhangi bir belirti fark ettiğinizde mutlaka doktora başvurmalısınız. Zira erken teşhis tedavinin en önemli aşamasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu