Sağlık

MADEN SUYU NEDİR?

Maden suyu yeraltının en derin katmanlarından çıkarken katmanların minerallerini beraberinde getirir. Geldiği jeolojik yerin özelliklerini taşır. İçeriğindeki mineraller ile vücutta sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum dengesini sağlar. Soda ile maden suyunu çoğu kişi karıştırır. Maden suyu tamamen doğal olan yeraltındaki çatlaklardan karbondioksit gazıyla beraber yol bularak çıkar. Soda ise üretim anında sudan yapılan içeceklere karbondioksit gazının basılması ile elde edilir.

Ülkemizde yemeklerin üzerine hazım sorununun çözümü için kullanılan maden suyu yabancı ülkelerde su yerine içilmektedir. Yurt dışında kemik erimesi vakalarına rastlamak ender iken bizde yaygın bir sorundur. Büyüme çağındaki çocukların özellikle minerallere ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Maden suyunun içindeki kalsiyum kemik gelişimi için son derece yararlıdır. Küçük yaşlardan itibaren maden suyu içmeye alıştığımızda böbrek taşı oluşumu azalır. Ancak oluşmuş taşlar varsa maden suyu içilmesi önerilmez.

DİĞER KULLANIM ALANLARI

İçerek aldığımız minerallerinin yanında yüze tonik olarak ta uygulanabilir maden suyu. Cildi temizleyip canlandırır. Kalp damar rahatsızlıklarına yol açan magnezyum eksikliği damar sertliğine yol açar. Yaz aylarında vücuttaki mineral ve su terle birlikte atılır. Bunu dengelemenin en iyi yolu maden suyu tüketmektir. Ayrıca kalorisiz olduğundan diyeti destekler, tokluk hissi verir. Güne zinde ve canlı başlamanızı sağlar. Bayanların korkulu rüyası olan selülit oluşumunu engellemeye yardımcıdır. Gelişim çağındaki çocukların boy uzamasında yardımcı rol oynar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu