Sağlık

Güneşlenmeden Önce Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz

Yaz ve sıcak aylara girdiğimiz şu dönemde aşırı sıcaklarla başa çıkmanın yöntemlerinden en önemlisi güneşten kendimizi korumamız. Fakat bunu yaparken kendi cildimizi tanıyor muyuz? sorusunun cevabını bulmamız gerekiyor. Altı çeşit cilt türü içerisinde acaba sizin cilt türünüz hangisi? Birinci grup ten tipi süt beyaz beyaz tenli, kızıl ya da sarı saçlı, açık renk gözlere sahip yapıda olan kişiler kesinlikle bronzlaşmazlar ve yüz ve vücutlarında çillenme meydana gelir. SPF 50 faktöriyel olmalı. İkinci grup açık tenli olup az bronzlaşmaya müsaittir. İlk 50 sonra 35 SPF kullanabilirler. Üçüncü grup Bu tipler kahverengi gözlü ve tenleri buğday rengini andıran kişiler bronzlaşırlar ilk 30 sonra 15 SPF kullanabilir. Dördüncü ve beşinci grup esmer tenli olanlardır kısa zaman içerisinde bronzlaşırlar 20 sonra 15 SPF kullanabilirler. Altıncı grup ten rengi siyahtır. Koyu renkli ten grubuna girer.

Güneş Işınlarından Nasıl Korunuruz

  • Cilt yapımızı tanıyarak hangi türden ve SPF (faktör) de güneş kremi kullanacağımıza karar vermeliyiz.
  • Güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda dışarıda durmamalı, güneşlenmemeli uzak durmalı. Sabah saat 10 a kadar öğleden sonra saat 17 den sonra güneşe çıkıp güneşlenmeli.
  • Güneşe çıkarken güneş kremimizin UVA ve UVB ışınlarını engelleyen tarzda ürünler olmasına dikkat etmeliyiz.
  • Güneşin dik geldiği zamanlarda açık renkli ve pamuk oranı yüksek kıyafetler giyilmeli. Başımızda şapka olmalı. Gözümüzde de gözlük olmalı.
  • Kimyasal güneşe kremlerine alerjisi olan kişiler fiziksel kremler yani mineral ve vitaminlerle desteklenmiş ürünler kullanabilir.
  • Güneş kremlerinin koruma süresi 2 saattir daha sonrasında yenilenmeli.
  • Güneş kremi sürülüp suya girilip kurulandıktan sonra etkisi kaybolur. Yenilenmelidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu