Hamilelik

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

Bebek bekleyen anne ve babaların en merak ettikleri sorulardan biri de hamilelikte cinsel ilişki olup olamayacağı sorusudur.

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı Mıdır?

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mıdır ya da hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalıdır soruları pek çok bebek bekleyen ailelerin merak ettiği sorular arasındadır. İnsanlar genellikle gebelik dönemi ile birlikte cinsel ilişkilerini de sonlandırmaya çalışır. Ancak hamilelik uzun bir süreçtir. Bu nedenle de cinsel ilişkiyi sonlandırmak hem anne hem de babanın duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasını zor bir duruma sürükler.

Hamilelik sırasında cinsel ilişkide bulunmanın hiçbir zararı yoktur. Gebelik döneminde bebek amtiyotik yapı ile kaplanmıştır. Bu nedenle de cinsel ilişkinin bebeğe hiçbir zararı yoktur. Çiftler istediği sürece ve doktorları da herhangi bir şekilde aksini belirtmezse cinsel ilişkiye güvenli bir şekilde girebilirler. Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mıdır sorusuna gönül rahatlığı ile hayır cevabı verilebilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalıdır?

Hamilelik döneminde eğer normal bir gebelik süreci geçiriyorsanız sizin için cinsel ilişkin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak gebelikte düşük tehlikesi ya da başka sorunlar içindeyseniz; cinsel ilişkinin devam edip etmeyeceği konusunda doktorunuzdan yardım almalısınız.

Doktorun belirttiği şekilde cinsel ilişki yaşanabilir. Ancak cinsel ilişki konusunda anne adayları her zaman aynı istekte olmayabilir. Pek çok kadın cinsel ilişki isteğinde kimi zaman artış içerisindeyken, kimi zaman da bir azalma durumu olduğundan bahseder. Bu nedenle de kadın ve erkeğin bu süreçte birbirine karşı açık olması istenilen cinselliğin elde edilmesinde oldukça önemlidir. Cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı sorusu normal bir gebelik için son haftası şeklinde olmalıdır. Gebeliğin son haftasına girildiğinde önlem amacı ile cinsel ilişkiye ara vermek gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu