Sağlık

İnfertilite Nedir ?

İnfertilite Nedir ?

 

            İnfertilite, halk arasında kısırlık olarak bilinmektedir. Bu problemin en kısa şekilde ki tanımıdır ve bu tanıma göre bazı yanlış bilgilerde bulunmaktadır. Kısırlığın sadece doğurganlık eksikliği olgusuna göre, kadına özgü bir hastalık olduğu bilinci oldukça yanlıştır. İnfertilite nedir, sorusuna verilecek en doğru cevap; sağlıklı olduğu düşünülen çiftlerin herhangi bir korunma yöntemine başvurmadan, 1 yıl boyunca haftada 3 defa doğru ve sağlıklı olarak cinsel birleşmeyle, çocuk sahibi olamamasıdır. Bu tanım erkek ve kadın ayırt edilmeden verilmiş bir tanımdır.

Erkek ve Kadın Kısırlığı

Kısırlık, erkek ve kadınlarda farklı oranlarda rastlanan bir durumdur. Bu duruma her iki cinsin farklı üreme organları ve hormonları sebep olur. Kadınlarda %45-50, erkeklerde ise %35-40 civarındainfertilite durumuna rastlanır. Çiftlerin genel olarak kısırlık durumunu yaşama oranı isecivarındadır. Bu oranlar içerisinde tam bir genelleme bulunur. Nedeni bilinmeyen infertilite’de bu oranlara dahildir.

Nedeni Bilinmeyen İnfertilite

Teşhis ve tedavi araştırmaları sırasında gelişmiş tıbbi tekniklere rağmen, ne fiziksel nede hormonal olarak hiçbir etken bulunamayan kısırlığa Nedeni Bilinmeyen infertilite denmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaşılma oranı, yaklaşık olarakcivarındadır. Kısırlık araştırmalarında ve tedavisinde, her iki çiftinde aynı oranda araştırılması gerekir. Ancak nedensiz kısırlıkta durum oldukça farklı olabilmektedir. Bu durumdaki çiftler herhangi bir tedavi olmadan aniden hamilelik yaşayabilirler.

Nedeni Bilinmeyen İnfertilite

Erkek ve Kadınlarda Kısırlık Sebepleri

Kısırlık başlı başına bir hastalık değildir. Farklı olgulardan dolayı gebeliğin engellenmesi durumudur. Bu durumu hamilelik yaşayan kadın kadar, erkekte sebep olmaktadır. Erkeklerde hormonal ve fiziksel sorunlar, kısırlığa sebep olabilmektedir. Sperm üretimindeki sorunlar, kısırlığın en önemli sebebidir. Kalitesiz ya da menide hiç sperm bulunmaması, doğal olarak gebeliğe doğrudan engel olmaktadır. Fiziksel olarak ise sperm kanallarındaki tıkanıklık ve Varikosel gibi dolaşım sorunları, testislerdeki spermlerin kullanılamamasına sebep olarak infertiliteoluşturmaktadır.

Kadınlarda da hormonal etkiler ve ilerleyen yaş, kısırlık için oldukça önemli etkilerdendir. Hormonal düzensizlikler sebebiyle yumurtlama sorunlarının oluşması, en önemli infertilite sebebidir. Fiziksel olarak ise yumurtalık ve tüplerdeki tıkanıklıklar, döllenmeye engel olarak kısırlığa sebep olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu