Sağlık

Kabızlık Nedir, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kabızlık Nedir, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Kabızlık özellikle kolon ve rektumda olmak üzere, sindirim sisteminde gıdaların yavaş sindirilmesi ve yavaş geçişinin bir sonucudur. Kabızlık döneminde dışkı sayısı haftada 3 defanın altına düşer.

Kabızlık Nedir, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Kabızlık, toplumun bir çoğunda görülen bir sindirim problemidir. Peki kabızlık nedenleri nelerdir? İşte kabızlık konusuyla ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Bu bozukluk birçok insanda görülür. Ancak daha çok kadınları etkiler. Büyük ölçüde yaşam tarzından kaynaklanmaktadır. Sebze ve meyvelerin yanlış tüketimi, beslenme eksikliği ve hareket eksikliğinden kaynaklanır.

Fonksiyonel kabızlık (diyet ve yaşam tarzı ile ilgili) nedeni, bağırsakların içindeki veya dışındaki organik nedenler ele alınmalıdır. Kolonda daralma veya tıkanıklık (koklear tümörler veya kadınlarda tümörler nedeniyle) veya herhangi bir genel metabolik veya hormonal (tiroid) neden kaynaklanır.

Genel olarak ani ve ağrılı kabızlık durumunda bazen ateş eşlik ederse, doktor bir cerrahla konsültasyon gerektiren acil ameliyat olasılığını (akut bağırsak tıkanıklığı, enterit ve peritonit durumunda…) değerlendirir.

Ara Sıra Oluşan Kabızlık Nedeni Nedir?

Kabızlık genellikle hamile kadınlarda ve seyahat sırasında ortaya çıkar. Bir kişi dışkılama olmadan birkaç gün idare edebilir. Ancak kronik kabızlığın komplikasyonlarından kaçınılmalıdır. Bu dönemde bağırsaklar için hafif ve etkili müshil ilaçları alınabilir.

Kabızlık Komplikasyonları Nelerdir?

Kabızlık nedeniyle, hasta hemoroidden muzdarip olabilir. Yani anal sfinkteri çevreleyen kan damarlarının boyutunda ve iltihaplanmasında bir artış olabilir. Bu hemoroidler, boyutları dışkılamaya engel olduğundan kabızlığı şiddetlendirebilir.

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Spesifik hastalıklar (endokrin ile ilgili hastalıklar ve tümörler) söz konusu olduğunda, doktor bu sorunlara dikkat etmeye başlar.

Fonksiyonel kabızlığı tedavi etmek için “yeniden dengelemek” gerekir: Bu, bağırsak geçişini hızlandırmak, dışkı miktarını artırmak ve kolona zarar vermeden dışkıyı dışarı atma yeteneğini geri kazanmak anlamına gelir.

Özellikle doğru beslenme konusunda sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürülmelidir:

  • Lif içerdikleri için bol miktarda çiğ veya pişmiş sebze ve meyve yiyin.
  • Gün içinde düzenli olarak bol su için.
  • Minimum egzersiz yapın ve özellikle dışkılamayı kolaylaştırmak için karın kaslarını gerin.
  • Bir lavman veya fitil reçete edilebilir.
  • Birçok basit müshil ilacını kullanabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu