Diyet

Karbonhidrat Diyetinin Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karbonhidrat Diyetinin Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Karbonhidrat ağırlıklı beslenme biçimi, insanın hem sağlığının bozulmasına hem de kilo almasına neden olur. Karbonhidrat diyeti ise beyaz unla yapılmış, karbonhidrat içeren besinlerin kesilerek sağlıklı kilo vermeye yardımcı olan bir diyettir.

Karbonhidrat Diyetinin Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Karbonhidrat diyetinde ağırlıklı olarak lifli besinler tüketilir. Lifli besinler, insanda uzun süre tokluk hissi yaratır. Aynı zamanda lifli besinler vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir. Karbonhidrat diyeti, bu yüzden hem sağlıklı bir biçimde kilo vermeyi sağlar hem de sağlıklı beslenmeye yardımcı olur.

Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Karbonhidrat diyeti, işlenmiş karbonhidrat tüketimi yerine, tam tahılların tüketildiği bir diyettir. Karbonhidrat diyetinde düşük karbonhidratlı, proteinli besinlere ağırlık verilir. Karbonhidrat diyetinde ağırlıklı olarak sebzeler, fasulye ve mercimek gibi bakliyatlar, lif açısından zengin kepekli tahıllar ve meyve tüketilir. Karbonhidrat diyeti haftanın 6 günü uygulanır. Haftanın bir günü ise kişi istediği gibi beslenebilir. Kişinin 6 gün boyunca karbonhidrat içeren gıdaları tüketmemesi, kilo vermeyi oldukça kolaylaştırmaktadır. Haftanın bir günü istediği yiyecekleri yiyebilmesi ise, kişinin üzerindeki diyet stresini azaltmaktadır.

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat diyetini uygulamak için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralları uygulayarak siz de karbonhidrat diyeti yapabilir, kısa zamanda sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz.

  • Beyaz unla yapılmış besinleri beslenme programınızdan çıkarın. Beyaz unla yapılmış besinler yerine kepekli tahıldan yapılmış besinleri tercih edin.
  • Şekerli içecekleri tüketmeyin. Şeker içeren tüm içecekler yüksek kalori içerir. Ancak bu besinlerin vücudunuza önemli bir faydası yoktur.
  • Beslenmenizde proteinli besinlere ve sebzelere ağırlık verin.
  • Günde en fazla 60 gr karbonhidrat tüketin.

Karbonhidrat Diyetinin Faydaları

Karbonhidrat diyetinin en önemli faydalarından biri kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır. Karbonhidratlı besinlerin tüketilmemesi, kısa sürede kilo vermeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda karbonhidrat diyetinde protein ağırlıklı beslenmek, uzun süre tokluk hissi sağladığından, sağlıklı bir şekilde kilo verilebilmektedir. Karbonhidrat diyetinin önemli faydalarından bir diğeri ise şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskini azaltmasıdır. Karbonhidrat diyeti kan şekeri ve kolesterol seviyelerini dengeleyerek bu hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Karbonhidrat Diyetinin Yan Etkileri

Karbonhidrat alımının durdurulması diyetin ilk günlerinde çeşitli yan etkilere neden olabilir. En çok görülen yan etkiler; baş ağrısı, kabızlık, kramplar, ağız kokusu ve yorgunluktur. Karbonhidrat diyeti uzun süre uygulanmamalı, hedeflenen kiloya ulaşıldığında bırakılmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu