Eğitim & Kurs

Karma Öğrenme Nasıl Olmalıdır, Aşamaları Nelerdir?

Karma Öğrenme Nasıl Olmalıdır, Aşamaları Nelerdir? Karma öğrenme aktif bir oluşum karşımıza çıkmaktadır. Aktif bir şekilde bireyin yaşantıları da bu öğretmeye dahildir. Öğrenmenin belli bir püf noktası vardır.

Karma Öğrenme Nasıl Olmalıdır, Aşamaları Nelerdir? Eğitimciler tarafından sağlanan farklı bir öğrenme yolu ise karma öğrenmedir. Bu bir stratejik yöntem olarak belirtilmektedir. Öğrencilerin her zaman etkinliklere katılmasını ve bilgiye duyarlı bir hale getirmek için çabalamaktadır. Peki bu karma öğrenme süreci nasıl olmalıdır?

Karma Öğrenme Süreci Nasıl Olmalı

  1. Öğrenme aşaması boyunca öğrencileri dahil etmek önem arz ediyor. Gerçekleştirilecek olan etkinlikler her zaman öğrencilere hitap etmelidir. Bu durumda öğrencilere nasıl sorusuna cevap verilmesi istenmelidir. Bu da gerçek hayat sorunlarına çözümler üretecek şekilde cevap bulunmasını istemekten geçecektir.
  2. Süreç boyunca öğrenciler sadece arkadaşları ile etkinlik yapmamalıdır. Süreç içerisine öğretmende katılmalı ve etkinliklerde yer almalıdır. Ayrıca bireysel olarak yapılacak bazı etkinliklerde öğrenci yalnız bırakılmalıdır.
  3. Etkinlik süreci boyunca her zaman fikir alışverişi yapılmalıdır. Fikir alışverişi sayesinde sosyalleş becerileri ön plana çıkacaktır. Sosyallik sayesinde girişimcilik tarzı becerilerde ortaya çıkacaktır.
  4. Süreç boyunca çevrimiçi etkinlikler düzenlenmelidir. Öğretmenler öğrenciler için sorularının sorulabileceği ve etkinlikler içerisinde oyun dahi oynayabileceği ortamlar hazırlamalıdır.
  5. Sürecin tamamen bir hedef doğrultusunda ilerletilmesi gerekmektedir. Bu süreçte öğrenci her zaman motivasyon kazanmış olacaktır. Hedef öğrenciyi canlı tutacağından dolayı aktif bir şekilde rol oynamak isteyecektir. Hedef belirlenirken ise öğrencilerin ilgisini çekecek ve farkındalık ortaya koyacak şekilde belirlenmelidir.
  6. Karma öğrenme içerisinde önem arz eden nokta ise özgürlüktür. Çalışmaların özgür bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Belli kurallar olmalı ve bu kurallar katı bir şekilde uygulanmamalıdır.
  7. Her zaman ders talimatları noktasında öğretmen, öğrencileri yönlendirmelidir. Bu şekilde ders özetlerine kısa sürede ulaşan öğrenci de motivasyon artacaktır.

Bu şekilde yapılacak bir öğrenme şekli ile öğrenciler kısa sürede çok iyi öğrenmeler gerçekleştirecektir. Öğrenci sosyalleşecek ve arkadaşları ile zaman geçirirken ödevlerini, projelerini yapacaktır. Karma öğrenme temelinde her zaman öğrenilenlerin pekiştirilmesi önem arz ediyor. Kolay öğrenmenin ve pekiştirmenin en önemli detayı arkadaşları ile çalışan bir öğrenci başarıya ulaşacaktır. Öğrencinin bu şekilde hem sosyal olması sağlanacak hem de arkadaşları ile iyi zaman geçireceği anlamına geliyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu