Sağlık

KURBAN HAKKINDA BİLİNMEYENLER

KURBAN HAKKINDA BİLİNMEYENLER

 

Müslüman bir kadının kurban kesmesinde sakınca var mı?

Kurbanlık hayvan kesmede yeterli kabiliyetleri taşıdığı sürece hem kadın hem de erkek kurban kesebilir. İslamiyet, kadının kurbankesmesinde herhangi bir sakınca görmemiştir.

Zengin olan bir ailede karı kocanın ayrı ayrı kurban kesmesine gerek var mı?

En başta şunu belirtmek gerekir ki İslamiyet’te ibadetler bireysel olarak yapılır. Bu nedenle bir ailede hem kadın hem de erkek dinen zengin ise ikisinin de ayrı ayrı kurban kesmesi gereklidir. Bu konuda İmam Malik farklı bir görüş belirtmiş ve aile reisinin maddi gücü oranında keseceği büyükbaş veya küçükbaş hayvanın o aile için yeterli olacağını söylemiştir.

Kurban derisi ne yapılmalıdır?

Kurban derisi ne yapılmalıdır?

Kurbanlık hayvanın derisi ya bir hayır kurumuna ya da bir fakire verilerek değerlendirilmelidir. Hayvanlık kurbanın derisinin ticari malzeme yapılması veya hayvanın kesilmesi ve bakılması karşılığında verilmesi caiz değildir. Eğer deri bir başkasına satılırsa elde edilen tüm kazanç fakirlere verilmelidir.

Vekalet ile kurban kesmek caiz midir?

Kurban kişinin sahip olduğu mal ile yapılan bir ibadet olduğu için vekalet yoluyla kurbankestirilebilir. Çünkü İslamiyet’te mal ile yapılan ibadetlerde vekalet vermek caizdir. Vekaleti veren kişi isterse bunu sözlü veya yazılı olarak verebilir isterse internet veya telefon gibi iletişim araçlarını da kullanarak verebilir.

Kuyruğu olmayan koyunları kurban etmek caiz midir?

Kuyruksuz koyunları kurban etmenin belli koşulları vardır. Bu koşullar arasında da koyunun doğuştan kuyruksuz olması ve koyunun daha besili olması amacıyla boğulmak suretiyle kuyruğunun düşürülmesi yer alır. Bu iki koşul içerisinde kuyruğu olmayan koyun kurban edilebilir. Ancak kurbanlık koyunun değerini düşürecek şekilde kaza ile kuyruğunun tamamını veya yarısını kaybetmiş koyun kurban edilemez.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu