Sağlık

Dağ gibi adam

    Dağ gibi adam

_Duydun mu? Hikmet bey vefat etmiş.
_Ne zaman yahu? Daha dün görüştük. Apartman aidatı için gelmişti. Bir şeyi yoktu.
_Akşam yüzme kulübünde otururken aniden fenalaşmış. Olduğu yere yığılıp kalmış. Kulüp doktoru hemen müdahale etmiş ama kurtaramamış. Kalp kriziymiş.
_İyi yüzücüydü kendisi. Allah rahmet eylesin. Dağ gibi adamdı kimin aklına gelir diki?
Hikmet bey in aklına gelmedi belki ama sizin aklınızın bir köşesinde bulunmalı. Kalp krizi artık günümüz koşullarında yaşam kalitesine ve faaliyetlerine çok dikkat eden insanların bile başına gelebiliyor. Bizler günlük hayatımıza, etkinliklerimize onun farkında olmadan devam ediyoruz. Çünkü bir kalp krizi önceden bir uyarı, bir belirti vermeden aniden hayatımıza giriyor ve bazen sonu kötü olabiliyor.
Kalp krizini, yaşam kalitemiz ne kadar yüksek olursa olsun, her zaman farkında olmamız ve onu takip etmemiz gerekiyor. ‘Canım ben sporcu adamım kalbim maşallah iyi benim’ diyorsanız, maçın ortasında yere yığılıp kalp krizinden yitip giden gencecik futbolcular. Onlar bu sözlerinizi duymamış olsun. Vücudumuzun beklide en fedakâr organıdır kalbimiz. Biz uykudayken bile çalışmaya devam eder. Koşup çaba sarf ettiğimizde onun tek derdi, gereken oksijeni hücrelere taşıyabilmektir. Diğer organlar, köşesinde oturmuş ona ‘çok çalışıyorsun yine, çalış çalış nereye kadar? ’diye kinaye yaparken o hiç bunlara kulak asmadan kanı pompalar durur. İşi hiç bitmeyen, hep fazla mesaiye kalan ama bundan şikâyetçi olmayan tek organımızdır kalbimiz.
Kalp krizini hayatında bir şekilde yaşamış ve bunu atlatabilecek kadar şanslı olan insanların, hemen hemen hepsi aynı şeyi söylerler. ‘Bir şeyim yoktu. Bizim çocuklarla her haftaki basketbol maçından çıktık. Evde şöyle bir uyuşma, ağrı girdi sol koluma meğerse kalp krizi geçiriyormuşum. Hemen hastaneye gittik. Sağ olsunlar hemen müdahale ettiler bakalım sonuçları bekliyoruz.’ Sonuçlar ne çıkarsa çıksın, artık hayatınız eskisi gibi olmayabilir. Bu yüzden, lütfen o sizi yoklamadan kalbinize gereken özeni gösterin. Mutlaka düzenli doktor kontrollerine gitmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın ki nice dağ gibi adamları bu kriz devirdi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu