Sağlık

KURDEŞEN HASTALIĞI VE BELİRTİLERİ

KURDEŞEN HASTALIĞI VE BELİRTİLERİ

Kurdeşen hastalığı daha çok deri üzerinde kabarıklar şeklinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Bu hastalık için henüz tam bir sebep bulunmamıştır ve genellikle alerjik olarak nitelendirilmiştir. Deri üzerinde kırmızı geniş alanlı olabilir ve bu tip kabarıklar oluşmaktadır. İstemsizce tatlı bir kaşıntıya sebebiyet vermemektedir.Kronik ve Akut olarak iki farklı dalda nitelendirilmiştir. Kısa süreli olanı Akut, uzun süreli olanı ise Kronik olarak adlandırılmıştır. Akut kurdeşen hastalığı daha çok doğal yaşam hayatından etki eden faktörlerden ortaya çıkabilir; hayvanlar, ilaçlar, deniz ürünleri vb.

Kronik kurdeşen hastalığı ise daha çok doğal faktörler yüzünden ortaya çıkabilir; derinin sıcağa maruz kalması, güneş ışığı vb. Kurdeşen hastalığının belirtilerini söylemek gerekirse daha çok deri üzerinde herhangi bölgede çıkan küçük veya büyük çaplı kabarıklarla belli olabilir. Yüksek sıcaklığa maruz kalınırsa yayılma hızı daha çok görülür. Kimi kişilerde kepeğimsi şekildedir ve pul pul dökülebilmektedir. Kaşıntı yoğunluğu çok sık olabilmektedir ve kişiyi depresyona sokabilecek kadar artabilir.

Tedavi aşamasında doktorunuz sizlere ilaç veya daha çok krem ağırlıklı tedavi sağlayacaktır. Bunun gibi bir hastalığa sebebiyet vermemek için öncelikle beslenme tipiniz ne olursa olsun sabit ve aşırı derecede tüketimden kaçınız. Özellikle yağlı gıdaların tetikleme oranı daha yüksektir. Bu hastalık döneminde iseniz öncelikli olarak vücudunuzu serin tutunuz. Güneş ışığından olabildiğince kaçınmaya dikkat ediniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu