Eğitim & Kurs

LGS’nin Son Günlerinde Sınava Gireceklere Tavsiyeler

LGS’nin Son Günlerinde Sınava Gireceklere Tavsiyeler! Birçok öğrenci için iyi bir lise eğitimi geleceklerini şekillendirmek açısından oldukça önemlidir. Bizde yazımızda LGS’nin son günlerinde sınava girecekler olan öğrencilere tavsiyelerde bulunduk. İşte sınava girmeden önce neler yapılmalı? sorusunun cevabı yazımızda..

LGS’nin son günlerinde neler yapılmalı sınava girecek öğrenciler ve velileri açısından büyük bir merak konusudur. İyi bir lisenin anahtarı olan LGS sınavı üniversite hayallerine ulaşılmasında da ilk adımdır. Bu yüzden hedefleri belli olan öğrenciler ve velileri LGS sınavı konusunda titiz davranmaktadırlar. O zaman bizde yazımızda LGS’nin son günlerinde sınava gireceklere tavsiyeler neler bunları ele alalım. Fakat daha önce LGS nedir? Bu soruya yanıt verelim.

LGS Nedir?

2018 yılına kadar TEOG olarak anılan LGS’nin açılımı Liselere Giriş Sınavıdır. 2018-2019 eğitim-öğretim hayatına LGS adıyla uygulamaya girdi. Liseye Giriş Sınav PISA ve TIMS soruları esas alınarak beceri temelli ve mantık yeteneğini ölçen bir sistemle hazırlanmıştır. İlköğretim okullarında öğrenim gören 8. Sınıf öğrencileri girmektedirler. 8. sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanları, yüzde 30 diploma notunun ortalamasıyla istedikleri liseyi tercih edebileceklerdir. LGS sınavı sözel ve sayısal olarak iki oturum şeklinde tek günde yapılmaktadır.

LGS’nin Son Günlerinde Ne Yapmalı

LGS sınavı çalışma temposu yanında doğru hamleler yapılmasını da gerektirir. Anne babaların bu süreçte çocuklarını endişe ve kaygıdan uzak tutmaları gerekir. Ebeveynlerin güdümünde öğrenciler sınava sayılı günler stressiz hazır olabilirler. Bu yüzden ebeveynler uzman görüşleri doğrultusunda çocuklarına rehberlik yapabilirler. Örneğin uzmanlar sınava 10 gün kala çalışmak fikrini doğru bulmazlar bu sürede daha çok deneme testleri çözmeleri ve konuları pekiştirmeleri tavsiye edilir. Aileler de bu rota üzerinden hareket edebilirler. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu öğrencilerin bu süreçte dinlenmeleri ve kendilerini yıpratmadan sınava odaklanmaları gerekir. Kötü düşüncelerden uzaklaşmak adına nefes egzersizleri yapmak ve gülümsemeyi yüzünden eksik etmemek yararlı olacaktır. LGS’den bir gün önce ne yapmalıdır? Sorusunu soran öğrenciler ve ebeveynler test çözmeyi ve konu çalışmayı bırakmalıdırlar. Beslenme düzenine ve uyku saatlerine dikkat etmelidirler. Dinlenmiş ve sakin bir zihin heyecanı bastırmada etkilidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu